TARTALOMJEGYZK
1. A megismers alapjai: szlels, emlkezs, gondolkods, problmamegolds 3
1.1. Az emberi informcifeldolgozs alapjai 3
1.2. Rasmussen kognitv szablyozsi modellje 5
1.3. Problmamegolds zavarai: az emberi hibzs 6
2. A szemlyisg 8
2.1. Szemlyisg tanulmnyozsnak fbb megkzeltsei 8
2.2. Jung szemlyisg elmlete s az MBTI 9
2.3. Az nismeret 10
3. rzelem s attitd 11
3.1. Az rzelmek vegetatv jelensgei 11
3.2. Az rzelmek csoportostsa 11
3.3. Flelem s agresszi jellegzetessgei 12
3.4. Frusztrci 12
3.5. Affektv tulajdonsgok 13
3.6. Attitdrl ltalban 13
3.7. Attitd szervezds elmletei 13
3.8. Az attitd s a munka 15
4. A stressz 16
Megterhels s ignybevtel - stresszor s stressz 16
4.1. Selye-fle ltalnos adaptcis szindrma (GAS) 16
4.2. A stressz s a munkavgzs hatkonysga 17
4.3. A stresszkelt esemnyek jellemzi 17
4.4. Megkzds a stresszel 17
5. Szocilis megismers - szocializci 19
5.1. A szocializci mechanizmusa - a szocilis tanuls 19
5.2. Szerepkonfliktusok 20
5.3. Szemlypercepci 20
6. Csoport s csoportfolyamatok 23
6.1. Csoportfejlds fzisai 23
6.2. Normakpzds a csoportban 24
6.3. A csoport szerkezete 24
6.4. Kommunikci a csoportban (Leavitt) 25
6.5. Csoportdinamika s csoportnyoms 25
7. Minsg s biztonsg kultra 26
7.1. Szocio-technikai rendszer modell 26
7.1. A termels s a minsg, illetve biztonsg viszonya 26
7.2. Szervezeti kultra, biztonsgi kultra s minsgi kultra 27
A megismers alapjai: szlels, emlkezs, gondolkods, problmamegolds
1.1. Az emberi informcifeldolgozs alapjai
Az informcifeldolgozs alapja a memria. Az emlkezs hrom f szakasza:
kdols - elhelyezs a memriba
trols - meg rzs a memriban
el hvs - visszanyers a memribl
Az informcifeldolgozs szakaszai:
rzkszervi tr - sensory register - rzkszervekbl rkez informcik tmeneti trolsra szolgl rsz. Alapfunkcija az rzkszervi (szenzoros) informci kzvetlen rendelkezsre llst amg az feldolgozsra kerl. Tulajdonsgai:
tartalmi megjelenssel nem rendelkezik, nem torztja az rzkszerveri szint trekvseket korbbi tapasztalatokkal
nagy terjedelm , ezrt hen kpes tkrzni az rzkszervi szint trtnseket mennyisgileg is
tartalma gyorsan elhalvnyul, hogy helyet adjon az rzkszervekb l a kvetkez pillanatban rkez informciknak
alakfelismers - a korbbi tapasztalatok mozgstsval az rzkszervi tr tartalmaihoz jelentst rendel hozz. Nagy szm, klnbz mintzat azonostst teszi lehetv.
figyelem - szlels szelekcijnak a kpessge, egyfajta bellts, melynek rvn bizonyos ingereket nagyobb valsznsggel szlelnk, illetve vesznk szre. Ahhoz, hogy a rvid idej memriba (STM) informcit vigynk be, oda kell figyelnnk r. A figyelem szelektven mkdik, STM-be csak az kerlhet be, mait a figyelem elzetesen mr kivlasztott.
STM - rvid idej memria - ms nven Working Memory (WM) - a tudatos informci itt jelenik meg elszr. A trnak a tartalmai jelentssel rendelkez mintzatknt felismert egysgek s ezrt tudatosan interpretlhatak. Ezen egysgek a ttelek (a prezentlt, exponlt egysgek), illetve a kognitv sma (szemly ltal tnylegesen megragadott, visszaidzett egysgek).
Miller megllaptotta, hogy az STM kapacitsa ltalban 7±2, azaz t s kilenc kognitv sma (helyes felismers) kztt van.
LTM - hossz tv memria - itt troldik minden tudsunka vilgrl, kapacitsa ennek megfelel en gyakorlati szempontbl szinte korltlannak tekinthet. Rendkvl eltr tuds- s ismeret-elemek reprezentci tallhatk benne. Az informcik elvileg korltlan ideig rendelkezsre llnak az egyn lete sorn. Az LTM mkdse meglehetsen szelektv. A trolt anyag jellegtl fggen a kvetkez hrom LTM tipus klnbztethet meg:
Explicit memria:
epizodikus memria - egyn ltal tlt esemnyek emlknyomai (emlkszem, hogy…)
szemantikus memria - tanuls ltal elsajttott ltalnos ismereteket tartalmaz (tudom, hogy…)
Implicit memria
procedurlis memria - tanuls tjn elsajttott mozgsos (motoros) vagy gondolati (kognitv) mveleti eljrsokat, kszsgeket tartalmaz (pl.: hogyan kell kerkprozni)
Az LTM mkdsben kt n. heurisztiknak jelents szerepe van. A heurisztikk olyan kifinomult s clirnyos eljrsok, melyeknek segtsgvel egy problma lehetsges megoldsainak a kre leszkthet. Tapasztalati alapon nyugv, gyorsan s automatikusan elvgezhet kognitv (informcifeldolgozsi) eljrsok, melyek adott tpus feladatok megoldsra ltalban bevlnak.
Konvergens keress - a szemlynek az a feladata, hogy tbb megadott konkrt jellemz alapjn keresse ki a memrijbl azt az egyetlen ttelt, mely az adott jellemzk valamennyinek megfelel. (hasonlsgi illeszts)
NGY LBA VAN
UGAT
KUTYA
CSVLJA A FARKT
AZ EMBER LEGJOBB BARTJA
Divergens keress - egyetlen megadott konkrt jellemz kategria alapjn keresse ki mindazokat a tteleket, melyek ennek az egyetlen jellemznek megfelel kategriba esnek. (a szemly a mltban a ngylb llatok kzl legtbbszr nagy valsznsggel a „kutyval” tallkozott - gyakoribbra tevs)
KUTYA
MACSKA
NGY LBA VAN
L
TEHN
Mindkt heurisztika nagy szerepet jtszik olyan dntsi helyzetekben, ahol a dntshoz nem rendelkezik minden szksges informcival - ez a kognitv alulhatrozottsg esete - de mgis arra knyszerl, hogy tippeljen.
STM s LTM sszehasonltsa |
STM legfontosabb jellemz i: · tudatos · szelektv s ersen korltozott kapacits · lass mkds, erfesztst ignyl s soros szervezs · kvetkeztetsi, logikai mveletekben ers STM - Working memory |
LTM legfontosabb jellemz i: · nem tudatos · gyakorlatilag korltlan kapacits · gyors mkds, erfeszts-mentes s prhuzamos szervezs · automatikus · kognitv alulhatrozottsg esetn a kvetkez kt alap-heurisztika alapjn keresi a megoldst: a. hasonlt illeszt hasonlhoz - hasonlsgi illeszts b. annak a ttelnek a javra dnt, amellyel korbban gyakrabban tallkozott - gyakoribbra tevs |
A magasabb kognitv m kdsek legfontosabb elemei
nyelv - a gondolatok kzlsnek egyetemes emberi eszkze, mely sajtos mdon begyazdik az LTM-be
kvetkeztets - emberi gondolkods alapvet eszkze, melynek sorn bizonyos kiindulsi helyzetbl bizonyos szablyok (logikai eljrsok, pragmatikus tapasztalati eljrsok, heurisztikk) alkalmazsval rvnyes megllaptsokhoz jutunk el
problmamegolds :
ahol tartunk (problma) az nem azonos azzal, ahol szeretnnk lenni (megoldsnl)
a problmtl a megoldsig vezet t nem nyilvnval
gyakran jelent s szellemi erfesztst ignyel magnak a problmnak a mlyebb megrtse
a problma megoldshoz hipotziseket kell fellltani a lehetsges megoldsi utakrl s azutn ellen rizni kell azokat.
a problmt ltalban egyszer bben kezelhet rsz-problmkra bontjuk, illetve vezetjk vissza
A problmamegolds alapja minden esetben a mentlis modell, amelyben a problma megjelent - a valsg egy rsznek visszatkrzse az ember pszichikumban, mely kognitv smkbl s azok kapcsolataibl pl fel s maga is az LTM rsze. A tapasztalatszerzs s tanuls sorn a mentlis modell fokozatosan felpl s tkletesedik, valsghsge javul.
A kreatv problmamegolds nagymrtkben jszer s eredmnyes.
Szemmozgsok:
szkell , szakkadikus gyors szemmozgs
szerepe a fixci tvitele egyik helyr l a msikra (msodpercenknt kb. 4)
sikl szemmozgs (drift)
lassbbak, a fejhez viszonytva mozgsban lv trgyakra val fixci fenntartst szolglja (ha a trgy mozog, kvet, ha a fej mozog, akkor kompenzl szemmozgsrl beszlnk)
tremor
szerepe az les kontrasztok helynek folyamatos vltoztatsa a retinn a receptorok fotokmiai kifradsnak elkerlse rdekben (a szemgoly a legmerevebb nzskor is annyira remeg, hogy kitrse meghaladja az 1’-et)
1.2. Rasmussen kognitv szablyozsi modellje
VISELKEDS |
DNTS-HOZSI ELEM |
TUDSON ALAPUL (KNOWLEDGE-BASED) |
RTELMEZS |
RTKELS |
|
|
|
SZABLYOKON ALAPUL (RULE-BASED) |
INTEGRLS |
ELJRSOK KIVLASZTSA |
|
|
|
GYAKORLOTTSGON ALAPUL (SKILL-BASED) |
AKTIVCI |
VGREHAJTS |
Aktivci - az a pillanat, amikor az alany rbred arra, hogy dntst kell hoznia. Az esetek nagy rszben ezek a szimptmk ismer sek szmra, gy kpes lesz egyszer s elzetesen megalapozott akcikkal vlaszolni. A helyzet normlis megoldsa abban ll, hogy az egyn kzvetlenl vgrehajtja az akcit.
Integrls - ha az egyn nem ismeri fel azon bizonyos jelzseket, rendszerint keres s informci gyjt akcikat indt. Az integrls tbbnyire elvezet az olyan megfelel eljrsok kivlasztshoz, melyek a kvnt vgllapotot eredmnyezik. Ez a viselkeds a szablyokon alapul szintnek, mert meghatrozott a szablyok kvetsben.
rtelmezs - ha az integrls fzisban nem sikerl a diagnzist fellltani s gy jl krlirt szablyok alapjn kell beavatkoznia, az egynnek az rtelmezs szintjre kell emelni viselkedst. Az egynnek „nullrl kezdve" j hipotzist kell fellltania, megfelel eljrsokat kell kivlasztania vagy teljesen jak improvizatv megalkotsra kell trekednie.
1.3. Problmamegolds zavarai: az emberi hibzs
Az emberi hibzs Reason-fle modellje
Az el zetes szndk s hiba fogalmai pszicholgiai szempontbl egymstl elvlaszthatatlanok. Hibrl csak elzetes szndk alapjn vgrehajtott cselekvsek esetn beszlhetnk. Az emberi hiba ltalnos fogalom, mely magban foglal minden olyan helyzetet, melyben a mentlis vagy fizikai cselekvsek megtervezett sorozata nem ri el elre eltervezett szndkozott cljt s ez a kudarc nem tulajdonthat valamilyen rendkvli vletlenszer krlmnynek.
Hibk fajti:
1. A cselekvsek nem a terv szerint futnak le - fggetlenl attl, hogy maga a terv helyes-e vagy nem. Ezek a vgrehajtsi s trolsi hibk, mivel a megfelel cselekvsek sorozata vagy rosszul lett vgrehajtva vagy/s mr elhatrolsukban is hiba volt. Ezek az gynevezett elvetsek s kihagysok.
Az elvetsek potencilisan megfigyelhet, nem terv szerint lefut cselekvs-sorozatok (vgrehajtsi hibk), mint amilyenek a nyelvbotlsok, elszlsok, elrsok, flreolvassok.
A kihagysok kzvetlenl nem megfigyelhet, tbbnyire az emlkezs mkdsi zavarval (kimaradsval) kapcsolatos, az elvetseknl mlyebben gykerez hibk (trolsi hibk)
2. Maga a cselekvsi terv hibs - fggetlenl attl, hogy a cselekvsek a terv szerint futnak-e le vagy nem. Ezek a tervezsi hibk, melyeket tvedseknek neveznk. A tvedsek az tletalkotsi s kvetkeztetsi folyamatok hinyossgai a clok s az azok elrsre kivlasztott eszkzk meghatrozsa sorn.
A tvedsek lnyegesen komplexebbek, nehezebben megrthetek s tetten rhetek, mint az elvetsek vagy a kihagysok s ezrt azoknl sokkal nagyobb potencilis veszlyt kpviselnek.
Mg az elvetsek s kihagysok a tervezettl val eltrst jelentik s ezrt viszonylag knnyebben tudatosthatak addig a tvedsek lnyeg a rossz tervezs s ezrt hossz ideig szrevtlenek maradhatnak.
A tvedsekrl gyakran csak valamilyen slyos kvetkezmnyek kapcsn derl ki, hogy valban tvedsek voltak. A szndkos viselkedsformk hrom krds segtsgvel clszeren kategorizlhatk:
az akcikat valamilyen elzetes szndk indtotta el?
az akcik az el zetes terv szerint futottak le?
c.
az akcik elrtk cljukat?
A tvedsek kt f fajtja:
tvedsek a szablyokon alapul szinten
tvedsek a tudson alapul szinten
A hibk msik fajta csoportostsa:
elvtsek s kihagysok
A gyakorlottsgon alapul szinten fordulnak el - bekvetkezse olyan tpus tevkenysgnl vrhat, amikor valamilyen jl megalapozott rutin tevkenysgtl valamilyen okbl el kell trni. A hiba ezen a szinten abba ll, hogy a figyelem nem fkuszldik elgg a tevkenysgre s ezrt rutintl nem tudunk eltrni, a korbbi beidegzdsek ltal kialaktott „ers-de-rossz” vlaszt adjuk.
Termszetszer leg a problma felfedezse eltt kvetkeznek be.
A megfigyels s ellen rzs hinyossgra vezethetk vissza.
tvedsek a szablyokon alapul szinten
A szemly ugyan bizonyos mrtkben fel van kszlve krnyezete megvltozsnak kezelsre, de azt nem lehet elre ltni, hogy ezek a vltozsok pontosan mikor s milyen formban kvetkeznek be. Ha azutn vgl egy olyan vltozs kvetkezik be, amire a szemlynek reaglni kell, akkor sajt korbbi tapasztalatai alapjn leszrt vagy msoktl kszen kapott olyan szablyokat is hajlamos alkalmazni, melyek az adott helyzetben valjban nem rvnyesek.
Problma helyzetre adott - de vgl is hibsnak bizonyul - vlaszok.
A szablyokon s a tudson alapul szinten bekvetkez tvedsek a problmamegolds zavaraira vezethetk vissza.
tvedsek a tudson alapul szinten
A krnyezet vratlanul s radiklisan megvltozik s a szemly olyan szmra teljesen jszer helyzettel tallkozik, melynek a megoldshoz nincsenek ksz eszkzei. A tevkenysg tpusa ekkor kifejezetten problmamegolds s a figyelem a tevkenysggel kapcsolatos trgyra, a vonatkoz mentlis modell felidzsre, irnyul. Ezekben az esetekben az akcik sora ers tudatos kontroll alatt megy vgbe s ennek megfelelen ezek a hibk nem jelezhetek elre. A tevkenysgeknek ltalban kis hnyada megy vgbe a tudson alapul szinten, az itt elkvetett hibk abszolt szma viszonylag kicsi, de ezen a kategrin bell a hibk relatv szma a viszonylag nehzkes, tudatos informcifeldolgozs miatt meglehetsen nagy.
Problma helyzetre adott - de vgl is hibsnak bizonyul - vlaszok.
A szablyokon s a tudson alapul szinten bekvetkez tvedsek a problmamegolds zavaraira vezethetk vissza.
Dimenzi |
Elvetsek s kihagysok (a gyakorlottsgon alapul szinten) |
Tvedsek a szablyokon alapul szinten |
Tvedsek tudson alapul szinten |
Tevkenysg tpusa |
Rutin |
Problmamegolds |
Problmamegolds |
Figyelem fkusza |
Nem a tevkenysggel kapcsolatos trgyra irnyul |
A tevkenysggel kapcsolatos trgyra irnyul |
A tevkenysggel kapcsolatos trgyra irnyul |
Kognitv kontroll |
Automatikus feldolgozs („feedforward" kszsgsmk alapjn) |
Automatikus feldolgozs („feedforward" trolt szablyok alapjn) |
Tudatos feldolgozs („feedback") |
Hibk el re-jelezhetsge |
Nagyrszt el re-jelezhet „ers-de-rossz” tpus hibk (akcik alapjn) |
Nagyrszt el re jelezhet „ers-de-rossz” tpus hibk (szablyok alapjn) |
Vltoz |
Tnyleges hibk s hibalehet sgek arny |
Br az abszolt hibaszm viszonylag nagy lehet, ezek arnya az sszes hibalehet sghez kicsi |
Br az abszolt hibaszm viszonylag nagy lehet, ezek arnya az sszes hibalehet sghez kicsi |
Az abszolt hibaszm kicsi, de ezek arnya az sszes hibalehet sghez nagy |
Szituatv tnyez k szerepe |
Kicsit l kzepesig. Bels tnyezk - korbbi elfordulsok - a meghatrozk |
Kicsit l kzepesig. Bels tnyezk - korbbi elfordulsok - a meghatrozk |
Kls tnyezk a meghatrozk |
Felismers nehzsge |
ltalban gyorsan s hatkonyan felismerhet |
Nehezen, gyakran csak kls beavatkozs segtsgvel ismerhet fel. |
Nehezen, gyakran csak kls beavatkozs segtsgvel ismerhet fel |
Viszony a vltozshoz |
A vltozs tnye nem tudatosul a megfelel idben a szemlynl |
A vltozst a szemly bizonyos mrtkben vrja, de nem tudja annak pontos idejt s formjt |
A vltozst a szemly nem vrja s arra nincs felkszlve |
A szemlyisg
A szemlyisg az egyn szemlyes stlust meghatroz s a krnyezettel val interakciit befolysol egyedlll s jellegzetes gondolkodsi, rzelmi s viselkedsi mintinak az sszessge. A szemlyisg, illetve annak a magja viszonylag rgztett s lland. A szemlyisgpszicholgia egyarnt trekszik az egyni klnbsgek alapjt kpez szemlyisgvltozk s a szemlyisg mkdse ltalnos folyamatainak meghatrozsra.
2.1. Szemlyisg tanulmnyozsnak fbb megkzeltsei
1. Vonselmleti megkzelts (legrgebbi irny)
Hippokratsz fle megkzelts:
depresszis
ingerlkeny
der lt
nyugodt, kznys
Kt f dimenzi van: introverzi s extraverzi
rzelmi stabilits s labilits
2. Pszichoanalitikus megkzelts
Freud: a tudattalan lelki hatsok jelent sgnek felfedezje.
A szemlyisg szerkezete:
ID ( s-n): a szemlyisg legprimitvebb rsze, amelybl az ego s szuperego kifejldik, tartalmi biolgiai sztnksztetsek (hsg, szomjsg, fjdalom elkerlse, szexulis rmszerzs, stb.) s az rmelv alapjn mkdik.
EGO (n): a szemlyisg valsgelvnek engedelmesked rsze, kslelteti az sztnksztetsek kielgtst, amg a megfelel krnyezeti felttelek ltrejnnek. A szemlyisg vgrehajt szerve, kzvett az ID s a szuperego kztt.
SZUPEREGO (felettes n): a szemlyisg azon rsze, mely eldnti, hogy egy cselekedet j-e vagy sem. A trsadalom rtkeinek s erklcsi norminak bels kpviselje, mely magban foglalja az egyn lelkiismerett s erklcsi ideljt.
A szemlyisg dinamikja: rvnyes az energiaelmarads - libid
3. Szocilis tanulselmleti megkzelts
Behaviorista gykerekb l tpllkozik, s ezrt kevs figyelmet szentel a viselkeds biolgiai meghatrozinak. Watson szerint egy csecsembl brmit lehet nevelni,
A kln nevelt egypetj ikrekkel szerzett tapasztalatok ezt a szlssges llspontot cfoljk: olyan mrtk hasonlsgokat mutatnak az esetenknt nagyon eltr nevelsi hatsok ellenre, ami az rkls dominns szerepre utal.
A szemlyisg rszben mdosthat s szocilis tanuls rvn, de els sorban sajt befolysunkon kvl ll erk formlnak bennnket.
4. Fenomenolgiai megkzelts (az egyn szubjektv vlemnyre sszpontost)
Ez egyn miknt rzkeli s rtelmezi lete trtnseit. A legfontosabb megkzeltsmd a humanisztikus pszicholgia, mely a pszichoanalitikus s behaviorista szlssgekre adott vlasz volt.
Rogers : az ember alapvet motvuma az nmegvalsts, ami ksztets minden potencilis kpessg kiteljestsre. A kibontakoz szervezet rkltt korltian bell prblja megvalstani lehetsgeit. Nem direktv, kliens-kzpont terpia.
Maslow: Szksgletek hierarchija, cscslmny. Nemrt egyet azzal a szoksos felfogssal, hogy ha valakinek pszichs problmi vannak, akkor azt minl hamarabb meg kell szntetni, ki kell kezelni. Lehet, hogy az a beteg, akinek nincsenek tnetei, amikor tneteknek kellene lenni. A tlvdssel rtunk.
Angyal: rendszerelmleti megkzelts. A szervezet s krnyezete megbonthatatlan egysget kpez. Meghaladja az nfenntart, homesztatikus rendszerknt val felfogst - minden l lny produkl valamit, ami meghaladja sajt hatrait.
Heteronmia - kls determinci
Autonmia: ndeterminci
Homonmia: tendencia arra, hogy harmniban legynk a hatrainkat meghalad egsszel (pszicholgiailag azonos szeretettel)
Ktfle birtokls: autonm (uralkod) s homonm (odaszentel). A neurzis oka az autonmia zavara: mind a tlsgosan kis mrtk, mind az eltlzott autonmira trekvs akadlya a homonm kiteljesedsnek.
2.2. Jung szemlyisg elmlete s az MBTI
Jung szemlyisg-felfogsa
Vonselmlet abban az rtelemben, hogy meghatrozott szemlyisgvonsokra pl tipolgia (maga az introverzi - extraverzi dimenzi is elssorban Jung nevhez fzdik).
Pszichoanalitikus elmlet abban az rtelemben, hogy a pszichoanalzis mdszervel nyert tapasztalatokra pl.
Szocilis tanulselmlet abban az rtelemben, hogy az elmlet kzppontjban ll ngy pszichikus funkci kibontakozsa nagyrszt a szocilis krnyezet hatsra megy - vagy nem megy - vgbe.
Fenomenolgiai, azon bell humansztikus pszicholgiai megkzelts, mivel az egyn szubjektv lmnyeire sszpontost s a pszichs fejl ds cljnak az egynben rejl lehetsgek megvalstst - a Selbst integrcijt - tekinti.
Jung szerint a tudattalannak risi mrtkben korrektv, kiegyenslyoz, a realits tiszteletbenntartsra int , de a felsbbrend emberi clok irnyba mutat vezrl tendencii is vannak.
A szemlyes tudattalan valban mindazt tartalmazza, amit az egyn tlt, de tudatbl valamilyen okbl kihullott vagy kiszorult.
A kollektv (egyetemes) tudattalan olyan tartalmakbl ll, melyek az emberisgnek az skezdet ta lecsapdott tipikus reaglsi mdjait kpviselik ltalnos emberi termszet helyzetekre. Az egyetemes emberi sztnket, ksztetseket, szemlleti s magatarts-formkat, a hatalmas erej -archetpusokat (skpeket) tartalmazza, melyek az let vezrl sminti.
Jung szemlyisg-felfogshoz szorosan kapcsoldnak az ember s az t krlvev vilg viszonyval, klnskppen az emberi informci-feldolgozs jellegzetes stlusval kapcsolatos nzetei.
A tipolgia alapdimenzii:
extraverzi-introverzi - a szemly klvilghoz val alapvet viszonyulst (attitdjt) jellemzik.
Az extrovertlt els sorban kifel fordul letet l, szmra a kls krnyezet a szinte kizrlagosan fontos vilg.
Az introvertlt befel fordul ember rendkvl differencilt bels vilggal, mely szmra elsdleges fontossg.
Pszichikus funkcik:
szlels (percepci): rzkels s intuci
rzkels : a klvilgnak azokat a mozzanatait ragadja meg, melyek az rzkszervek szmra kzvetlenl hozzfrhetek
intuci : kpes az rzkelhet dolgok s jelensgek mgtt meghzd tgabb sszefggsek s lehetsgek felismersre
tletalkots: gondolkods s rzs
gondolkods: az tletalkots gondolkodssal trtnik
rzs: az tletalkots rzelmi ton trtnik
A ngy funkci kzl az egyik ffunkci lesz, mely az let tavaszra kifejldik. Az els segdfunkci ltalban az let nyarra fejldik ki. A msodik pedig az let szre.
A Myers-Briggs Tpus Indiktor (MBTI)
Jung elmletre s gyakorlati tapasztalataira ptkezve dolgoztk ki az USA-ban a krdves teszteljrst. Lehetv teszi jelents ltszm mintkra pl standardok kidolgozst klnbz bontsokban.
MBTI tesztkonstrukci
A teszt ngy dimenzi mentn jellemzi a vizsglt szemlyek informci feldolgozsi sajtossgait.
extraverzi - introverzi
rzkels - intuci
gondolkods - rzkels
tletalkots - szlels
EI |
SN |
TF |
JP |
Extraverzi - Introverzi |
rzkels - Intuci |
Gondolkods - rzs |
tletalkots - szlels |
|
|
|
|
Attit dk: A szemly klvilghoz val alapvet viszonyulsai. |
szlel funkcik: Az szlels meghatroz mdja |
tletalkot funkcik: Az tletalkots meghatroz mdjai. |
Orientcik: A szemly klvilghoz val kapcsoldsnak mdjai |
2.3. Az nismeret
Az nismeret sajt magra vonatkoz rvnyes ismereteinek a fontossgt nem lehet eltlozni. Az nismeret kzponti jelent sg:
akr bizonyos lelki problmk, letviteli vagy beilleszkedsi nehzsgek megoldsa a cl,
akr egyszer en csak tovbb akarunk fejldni.
Az nismeret fokozsnak eszkzei:
lland nmegfigyels, nmagunk kvlr l nzse
cselekvseink hajter inek megrtse
msok szempontjainak megrtse
semmit sem elhrtani, elfojtani, mindennel szembe nzni
semmi merevsg, knyszeressg, btran tllpni a tlhaladott clokon, rtkeken
homonmia, naktualizci
tudomsul venni, hogy a bels rtkek megvalstsa
egyni vagy csoportos trningek
a trningeken kapott felismersek, mdszerek lland, nll s alkot alkalmazsa
bizonyos tudati hatrllapotok el idzse, mely sznetet teremt az llandan torld ingerek, gondolatok, rzelmek s indulatok hullmzsban, cskkenti a feszltsg szintjt s lehetv teszi a nem hozzfrhet pszichs tartalmak felbukkanst.
rzelem s attitd
Az rzelmek kifejezik viszonyunkat a klvilg jelensgeihez, trgyaihoz s termszetesen az emberekhez s nmagunkhoz is. Az rzelmek az attit dk rszei, de azok kiegszlnek az rtkels komponensvel.
3.1. Az rzelmek vegetatv jelensgei
Minden esetben, amikor heves rzelmet lnk t, nemcsak lmnyszer en ljk t, hanem ezeket testi tneteket is ksrik. Az rzelmet az az asszocici hatrozza meg, mely az izgalmi llapottal interakciba lpett.
Az rzelmi lmny sszetev i
|
KOGNITV KIRTKELS |
RZELMI VISELKEDS |
|
KIVLT ESEMNY |
|
|
TLT RZELEM |
|
VEGETATV AROUSAL |
SZLELT AROUSAL |
|
3.2. Az rzelmek csoportostsa
Forrsuk szerint:
elemi rzelmek
Az elemi rzelmek a szervezet alapvet szksgletei kielglsnek vagy a kielgls hinynak szubjektv lmnyei. Ezek az n. primer rzelmek - a testi rm s a fjdalom rzsei - melyek vele szletnek az emberrel. Rendszerint a kellemetlen llapotok elkerlsre treksznk.
magasabb rend rzelmek
A magasabb rend rzelmek a tapasztals, tanuls sorn alakulnak ki az emberben.
Tartalmuk szerint lehet: morlis, intellektulis, eszttikai s praxikus.
morlis: ms emberek s nmagunk magatartshoz val rzelmi viszonyulsunkat fejezik ki, melyek az erklcsi normk elsajttsval s betartsval , gyakorlsval kapcsolatosak:
meggy zds: erklcsi normkhoz val stabil viszony
lelkiismeret: az egynnek a sajt tetteihez val rzelmi viszonya
intellektulis: az ember megismer tevkenysghez kapcsold lmnyek, a termszeti s trsadalmi jelensgek megismershez val viszonyuls (csodlkozs, kvncsisg, ktkeds)
eszttikai: az ember rzelmi viszonya a termszetben, az emberi letben, a m vszetben meglv szerephez (szphez s csnyhoz val viszony)
praxikus : az emberi akarati tevkenysggel, az akadlyok lekzdsvel kapcsolatos rzelmek (hit, btorsg)
Dinamikjuk szerint:
hangulat: az ember rzelmi kzrzete, ltalnos rzelmi llapota. ltalban nem heves, de tarts rzelmek, sznezik az ember magatartst, lmnyeit. Nem csupn passzv tkrzdse az ember krlmnyeinek. Az ember bizonyos fokig ura rzelmeinek, kpes a kls hatsok szrsre, bels talaktsra. A pozitv rezonancij alaphangulat teljestmnynvel.
indulat : robbansjelleg rzelmi folyamat. Erteljesen kifejezett, hevesen kibontakoz rzelmek. lnk reakcik s jelents vegetatv jelensgek (kipiruls, elspads) ksrik. Fkezi a tudatos intellektulis tevkenysget. Az indulat fkezse s megfelel kifejezse jelzi a szemly nirnyt kpessgnek szintjt.
szenvedly : ers, tarts kszetets bizonyos cselekvsre. A kvnt cselekvs elmaradsa valsgos szenvedst jelent az ember szmra. A szenvedlyt mindig a gondolatok s erk sszpontosultsga, koncentrltsga, egysges clokra val irnytottsga jellemzi. A szenvedly mindig hatalmas ert kpvisel, mely a szenvedly jellegtl fggen lehet pt s rombol is.
3.3. Flelem s agresszi jellegzetessgei
Az elemi rzelmek kt plusa a szksgletek kielgtst ksr rm s a kielgletlensget ksr fjdalom az alapja a fent emltett rzelmeknek.
A szeretet tanult rzelem, melynek formit az ember az anya-gyerek kapcsolatban sajttja el.
A flelem szintn tapasztalson alapul rzelem. A fjdalom vagy ms negatv rzelem anticiplsa (el revettse) egy veszlyhelyzetben flelmet kelt bennnk. A fjdalomtl vagy a szeparcitl val flelem a konkrt flelmek krbe tartozik. Az ember gyermekkorban a fantzijban lv jelensgektl is fl - ez a szimbolikus flelem.
A flelemhez hasonl rzelem a szorongs, melynek trgya nehezen definilhat vagy veszlyhelyzet megsznsvel sem mlik el. A szorongs jellegzetes testi tnetekkel jr, ltalban az emelkedett arousal szint jellemzi (szv s gyomormkdsi panaszokkal is jrhat).
Formi:
llapot szorongs - helyzetek, melyek szorongst keltenek (pl. vizsga)
alkati vagy vonst szorongs - az emberek szorongsi szintje klnbz (dadogs, elpiruls)
facilitl szorongs - feszlt helyzetben az ember teljestmnye javul
debilizl szorongs - feszlt helyzetben az ember leblokkol
A flelem rzelme gyakran kapcsoldik agresszihoz, vagy azrt, mert a flelem tlsnek veszlyeztetse miatt vdekezsre, vagy tmadsra knyszerl az ember.
Az agresszi msok szndkos megsrtsre, elzsre irnyul kszetets. Proszociis agresszinak nevezzk azt, amikor egy msik embert a viselkedsi normk betartsra knyszertnk.
Agresszi fajti: territorilis, birtoklsi, dominancia s frusztrci
3.4. Frusztrci
Azt az lmnyt, melyet akkor lnk t, ha valamely cselekvsnket megakadlyozzk, vagy meghisul, vagy sikertelenek vagyunk, nem rjk el a teljestmnyt, amit magunktl elvrunk, frusztrcinak nevezzk.
Reakcitpusok:
mennyire mlyen lik t a kudarc lmnyt
keresik-e a frusztrcit okoz b nst
keresik-e a megoldst, hogy a kudarcbl kilbaljanak s a meghisult cselekedetet mgis megoldjk.
Ezek a reakcitpusok a frusztrcira adhat kognitv vlaszmdokat jelzik. Az rzelmi vlaszokat abbl a szempontbl jellemzik, hogy a harag, dh, agresszi milyen irnyba mutat:
az agresszi harag a bels feszltsg hatsra (kifel, msok fel irnyul)
a kudarcrt, a sikertelensgrt a szemly nmagt hibztatja (nmaga ellen irnyul)
az rzelmek racionalizlsa, amikor a frusztrci felett rzett haragunkat, agresszinkat rzelmek helyett szrvekkel magyarzzuk
3.5. Affektv tulajdonsgok
Minden embert jellemezni lehet rzelmi folyamatainak jellegzetessgeivel:
emocionlis rzkenysg (fogkonysg, ingerelhet sg): az emocionlis folyamatok kialakulsnak biolgiai alapja az ember rzelmi rzkenysge, mely az egsz szervezet mkdsvel sszefgg s a szervezet fiziolgiai sajtossgai meghatrozzk.
rzelmek er ssge, tartssga, impulzivitsa (gyors kialakulsa, lefolysa): a temperamentumban figyelhetk meg.
Mindkt tulajdonsg jl megfigyelhet ers rzelmi hats helyzetekben.
frusztrcis tolerancia : a frusztrci elviselsnek kpessge heves reakcik (agresszi) s a tevkenysg szintjben egy fejletlenebb szintre val visszaess (regresszi) nlkl.
emptia. olyan rzelmi tulajdonsg-egyttes, mely lehetv teszi, hogy egy msik ember ltal tlt rzelmet megrtsk, elfogadjuk - beleljk magunkat ms helyzetbe
3.6. Attitdrl ltalban
Az emberek kztt kialakult kapcsolatokban az rintkezs interakcikban zajlik. Az interakci clja, hogy szksgleteink szerint vltoztassuk msok viselkedst, mikzben mi is vltozunk.
Az attit d: rtkel viszonyuls, belltds, irnyuls ltalnos vlaszmdokra. Olyan mentlis s idegi kszenlti llapot, mely tapasztalt rvn szervezdik s irnyt, illetve dinamikus hatst gyakorol az egyn valamennyi trgyra, helyzetre trtn reaglsra. Az attitd trgya lehet egy trgy, egy jelensg, egy szemly, egy viselkedsmd. Mindig valamilyen konkrt trgyra, esemnyre vonatkozik, mg az rtkrendszer a trgyak, a dolgok osztlyaival kapcsolatos viszonyulsokbl keletkezik. Az attitdk alakulsban szerepe van a korai tapasztalatoknak.
sszetev i:
megismersi (kognitv) sszetev : az rtkel gondolat, trgyra, jelensgre, szemlyre vonatkoz ismeret, mindaz, mit egy trgyrl, jelensgrl tudunk.
rzelmi, indulati (affektv) sszetev . rzelmi rtkels. Mindaz, amit az attitd trgyval kapcsolatban rznk. Kifejezdik a trgyra vonatkoz elfogads vagy elutasts dimenzija. Fokozatai vannak, s minden attitdnek felttlenl szksges s kifejezett sszetevje.
viselkedsi (konatv) sszetev : az lmnyben nehezen tetten rhet, magban a relis viselkedsben ltezik, teht ahogyan viselkednk az attitd trgyval kapcsolatban.
3.7. Attitd szervezds elmletei
Az sszetev k egymssal sszeillk, konzisztensek, egyenslyra trekednek. Az sszhang felbomlsa feszltsghez vezet.
Heider egyensly elmlete: egy hrom tnyezbl (egy szemly, akire az elemzs irnyul, msik szemly, tma - az attitd trgya) ll viszony akkor van egyenslyban, ha a viszonyok minden irnyban pozitv tltetek0 vagy ha kt viszonylat negatv s egy pedig pozitv tltet.
Newcomb egyensly elmlete: nemcsak egyenslyra, szimmetrira trekszenek egy attitd trgyval kapcsolatban azok, akik kztt pozitv rzelmek vannak, vagyis szeretik egymst.
Inkonzisztencia okai:
objektv okok : krnyezet vltozsa, j informcikat, j tapasztalatokat szerezve megvltozhat bizonyos trgyakhoz, szemlyekhez fzd attitdnk. Ezt erstheti a krnyezet megvltozott kvetelmnyrendszere is.
szubjektv okok : az ember fejldsvel megvltozik a kpessgek szintje, fejldik vagy visszaesik.
Inkonzisztencia feloldsnak mdjai:
viselkeds megvltoztatsa vagy megvltozsa: hrom formjt Kellman dolgozta ki:
behdols vagy engedelmeskeds: a viselkeds azrt vltozik meg, mert az egyn azt remli, hogy megvltozott viselkedsvel valamely csoport vagy szemly jutalmt nyeri el vagy bntetst kerli el. Csak azrt viselkedik ezen a mdon, mert a szitucit a befolysol tartja ellen rzse alatt.
azonosuls (identifikci) : egy szeretett szemly viselkedsnek utnzsa, az utnzott szerep rszleges vagy teljes tvtele - a szemly modellknt kvet egy msik embert, azonosul vele. Az egyn azrt vltoztatja meg viselkedst, mert ez a szerep megfelel az nmagrl kialaktott kpnek.
ineriorizci: az egyn azrt fogadja el a befolyst, vlemnyt, mert a kivltott viselkeds egybevg rtkrendszervel, attitdjvel. A befolysol szavahihetsgn, szakrtelmn mlik, hogy az egyn elfogadja az ltala kpviselt viselkedst, magatartst, mert valsznleg tudja, hogy mi az igazsg s meg is mondja azt. A viselkeds megvltoztatsval egytt az attitdvltozs akkor a legnagyobb s legtartsabb, ha ez a hrom tnyez egyszerre jelenik meg.
racionalizls: az attitd sszetevi kzl a megismersi sszetev hatrozza meg az attitd (rzelmi viszonyuls) s a viselkeds sszhangjt. Ha a megismersi komponensben a megismersi elemek ellentmondsba kerlnek, akkor disszonancia jn ltre (kognitv disszonancia - pl. egyre tbb informcival rendelkezik az egyn valamilyen kros tevkenysgrl, mgis azt csinlja, vagy esetleg ttr egy kevsb kros tevkenysgre).
Racionalizls eszkzei : megmagyarzunk valamilyen ellentmondst, gy, hogy elsegtsk az egyensly visszalltst az ellentmonds feloldst (szelektv odafigyels vagy kognitv torzts).
Funkcionlis attit delmletek
Az attit d motivcis alapja - milyen funkcit tlt be az attitd a szemlyisg motivcis rendszerben.
tuds vagy ismeret funkci: trgyakra, szemlyekre irnyul megfelel viselkedsrl hasznos ltalnostsok. A vilgrl szerzett ismereteink lehetleg konzisztensen illeszkedjenek a meglv ismereteinkhez. Az attitdjeinket gy alaktjuk, hogy azok mintegy referencia keretknt szolgljanak a klvilgrl szerzett ismereteinket.
nmegvalst funkci: attit djeinkben kifejezzk sajt rtkeinket s ez lehetsget ad az nmagunkrl kialaktott kp trkzdsnek. E funkcija azt fejezi ki, hogy attitdjeinkben is treksznk nmagunk kifejezsre (szubjektv azonossg), s ez a folyamat egyfajta elgedettsget ad szmunkra.
az nvd funkci: segt a pozitv nkp fenntartsban, mely arrl szl, hogy „igazunk van". Azok az emberek, akik nmagukban biztosak, pozitv nkpk van, knnyebben elfogadjk a tlk eltr attitddel rendelkez embereket. E funkci eredmnyezhet racionalizlst, de olyan mrtk is lehet az nvdelem, hogy az irracionliss vlhat.
alkalmazkodsi, illetve eszkzfunkci : az emberek tbbsgnek az a clja, hogy viselkedsvel minl tbb jutalmat s minl kevesebb bntetst rdemeljenek ki. Ezrt arra trekszik, hogy olyan attitdket alaktson ki, melyekkel elssorban jutalmat rdemel ki s elkerli a bntetst.
VISELKEDS |
ATTIT D |
RTK |
· az attitddel egysges, de nem azonos · a nylt viselkeds konzisztens az attitddel · kls viselkedsbl nem lehet kvetkeztetni az attitdre |
· az attitdk egysgbl kvetkeztethet a lnyeges viselkeds · az attitdben mindig kifejezdik az rtk |
· kognitv komponens: az egyni s trsadalmi szksgletek kognitv reprezentcii - cljellk · azonosak az rtkorientcival, az letcllal, az irnyultsg tartalmval · az rtkek viszonylag llandak · egy attitdhz tbb rtk is tartozhat, egy rtk tbb attitdben is kifejezdhet |
3.8. Az attitd s a munka
A munkakri elgedettsg az egyik legtbbet vizsglt munkval kapcsolatos attit d. Legfontosabb dimenzii:
br
munkatartalom
el relpsi lehetsg
kzvetlen vezet
munkatrsak
A munkakri elgedettsg vizsglatnak oka az attit djavts lehetsgeinek feltrsa. Az attitdvizsglatok leggyakoribb eszkze az n. Likert skla. Az attitd trgyval kapcsolatban olyan krdseket tesznk fel, melyre a vizsglati szemlynek gy kell vlaszolnia, hogy a trggyal kapcsolatos viszonynak erssgt fejezze ki.
A stressz
Megterhels s ignybevtel - stresszor s stressz
Megterhels: minden olyan rhats, mely az ember fiziolgiai s/vagy pszicholgiai alkalmazkodsi mechanizmusait befolysolja.
Ignybevtel: a megterhelsek hatsra bekvetkez , egynenknt s esetenknt klnbz mrtk, jelleg s irny funkci-vltozsok sszessgt.
Stressz : pszicholgiai feszltsg llapota, melyet az emberre hat stresszorok idznek el. A stresszorok lehetnek a munkafeladat kvetelmnyei vagy traumatikus esemnyek.
Megterhels tpusai:
izommunka vgzsvel
informci ramlssal kapcsolatos
pszicholgiai (mentlis): a testfelleti receptorok s rzkszervek kzvettsvel a kzponti idegrendszerbe raml informci egy rsze tudatos rzett vlik s gy pszicholgiai informciterhelst idz el .
fiziolgiai : az informcik nagyobb rsze a kzponti idegrendszer alacsonyabb szintjein reflexek, automatikuss vlt mozgsi mintk kivltsra s az ezek htterben ll adaptv jelleg tnusvltozsok szervezsben hasznldik fel fiziolgiai informciterhelst okozva.
Az ignybevtel legfontosabb kvetkezmnye a frads, illetve az elfrads - szervezet maximlis funkcionlis lehet sgeinek cskkense, melyet a tevkenysg s a tevkenysgi felttelek htrnyos hatsa vlt ki. Az elfrads sszetett biolgiai llapot, melynek csak megnyilvnulsi formjt ismerjk. A megnyilvnuls lehet perifris - az izmok ignybevtele, s lehet centrlis - informciterhels.
Monotnia a cskkent pszicholgiai aktivits olyan llapota, mely fokozott szubjektv fradsgrzsben s lmossgban fejez dik ki s mely egytt jr az tlltdsi s reakcikszsg cskkensvel, valamint kifejezett teljestmnyingadozsokkal s teljestmnycskkenssel. Szorosan kapcsoldik az ismtlshez, a rutinszer feladatmegoldshoz, a vltozatossgot nlklz tevkenysget ksr unalom rzshez. Kivltdst elsegti az ingerszegny krnyezet is.
4.1. Selye-fle ltalnos adaptcis szindrma (GAS)
Lnyege: a stresszor megjelensekor a szervezetben n. alarm reakci jtszdik le, ami meglep en egysges kpet mutat fggetlenl a konkrt stresszor termszettl. Elszr bizonyos agyi terletek aktivldna, majd fokozottan mkdni kezdenek bizonyos bels elvlaszts mirigyek s ennek eredmnyeknt olyan hormonok kerlnek a vrramba s jutnak el az egyes szervekhez melyek fokozott teljestmnyre ksztik fel a szervezetet.
Fight or flight r |