Paradigmk s eslyek
avagy a kulturlis antropolgiai lehetsgei Kelet-Eurpban?*
Niedermller Pter
Bevezets
Az utbbi vtizedben Magyarorszgon - akrcsak szmos kelet-eurpai orszgban - jelents mrtkben megersdtt a kulturlis antropolgia irnti rdeklds, amit ma mr aligha lehet vletlennek tekinteni. Jl ismert tny, hogy a kultra kutatsa Eurpban, Eurpa egyes rgiiban az utols szz v sorn eltr utak mentn fejldtt, klnbz diszciplnk keretein bell zajlott. E megkzeltseknek, szemlletmdoknak - eltekintve most a szociolgiai s filozfiai indittats vizsglatoktl1 - kt, egymstl lnyeges pontokon eltr, szmos vonatkozsban azonban rintkez mdja alakult ki. Kzp- s Kelet-Eurpban, illetve bizonyos mrtkig szak-Eurpban a nprajztudomny vlt a kultra kutatsnak elsdleges diszciplnjv. Az angolszsz vilgban, illetve a francia nyelvterleten viszont a kulturlis s szocilantropolgia vlt meghatrozv.2 Ennek a tnynek szmos tudomnytrtneti, elmleti, trsadalmi, politikai oka s kvetkezmnye volt, amelyeknek ttekintsre rsomban nem vllalkozhattam. Ugyanakkor azonban a jelensg, amelyrl sz van - egy j tudomnyos szemllet elterjedse, s ebbl kvetkezen a trsadalomtudomnyi kutatsok bels hatrainak trendezdse -, mindenkppen megrdemli a figyelmet. Nem is annyira azrt, hogy valamifle definitv vlasz fogalmazdjon meg, hanem inkbb azrt, mert gy md nylik a trsadalomtudomnyi kutatsok s Magyarorszgon kevss ismert tartomnynak ttekintsre.
A dolgozat els rszben arra trekszem, hogy megvilgtsam, melyek azok az elmleti, mdszertani elvek, szempontok, amelyek mentn a hagyomnyos nprajztudomny kialaktotta s a mai napig mkdteti kutatsi gyakorlatt. Ez a feladat mr csak azrt sem kerlhet meg, mert a kulturlis antropolgiai kutatsok - Kelet-Eurpban mindentt - a nprajztudomny keretein bell, de a nprajztudomny hagyomnyos paradigminak ellenben alakultak ki. Szmomra nyilvnval, hogy a nprajztudomny elmleti s mdszertani ellentmondsai paradigmatikus rtkek, s ennek megfelel bnsmdot rdemelnek; azaz a kelet-eurpai antropolgia nprajzkritikja nem egyedi teljestmnyekre, hanem a nprajzi paradigmra irnyul. A kvetkez rszben a modern trsadalomtudomnyi kutatsoknak egszen rviden azokat a mozzanatait tekintem t, amelyek a mai antropolgiai megkzelts szempontjbl klns jelentsggel brnak; annak mintegy a kontextust alkotjk. A harmadik rszben az antropolgiai kultraelmlet nhny ltalnosabb tanulsggal jr vonatkozsra hvom fel a figyelmet. Az utbbi vtizedben az antropolgia alapveten talakult; akrcsak a hatvanas vekbeli helyzettel sszehasonltva is meghkkentek a vltozsok.3 E vltozsok egyik meghatroz elmleti mozzanatt jelenti egy, a korbbiaktl jelents mrtkben eltr kultrafelfogs kidolgozsa. Szeretnm nyilvnvalv tenni, hogy az antropolgia ma mr rgen nem csupn egy, a ”primitv” kultrkat vizsgl ”rtatlan” diszciplina, nem az etnolgia szinonimja, hanem a sajt trsadalom elemzsnek sajtos dimenzikkal br (Gullestad, 1989; Hastrup, 1990: 253-268). Ezt kveten a trsadalomtrtneti kutatsok egy - a mindennapi let, a trsadalmi folyamatok mikoszintjre irnyul - ”antropologizlt” irnyzatt tekintem t rviden, mint a mai antropolgiai kutatsok egyik fontos sszetevjt. Vgl pedig azt igyekszem megfogalmazni, milyen kihvsokkal tud szembenzni, s milyen lehetsgekkel (br(hat) az antropolgia ma Eurpnak ezen a rszn.
E dolgozat els vltozata 1991 nyarn s szn rdott Tbingenben, egy nagyobb, az
Alexander von Huiumboldt-Stiftung tmogatsval vgzett kutats keretben. A szveg egy msik vltozata bemutatsra kerlt 1992 novemberben, a Miskolci Egyetem Kulturlis s Vizulis Antropolgiai Tanszke ltal rendelkezett kulturlis antropolgiai konferencin. A tanulmny elksztsben sokan s sokfle mdon voltak a segtsgemre; mindannyiuk felsorolsra itt nincsen md. Kln ksznetet szeretnk mondani Hermann Bausingernek s Konrad Kstlinnek azokrt a hossz beszlgetsekrt, amelyek nlkl nemcsak ez a dolgozat nem kszlhetett volna el, hanem n magam is szegnyebb lennk ezeknek a beszlgetseknek az emlkvel. Ksznettel tartozom Michi Knechtner s Gisella Welznek, valamint a tbingeni egyetem Ludwig-Uhland-Institut fr empirische Kulturwissenschaft ltal az 1990-91. tanv tavaszi szemeszterben megtartott ”Forschungsdesign und Textualisierungsstrategien in der Kulturwissenschaft” cm szeminrium rsztvevinek, akik mintegy ”rknyszertettek” az itt elmondottak els megfogalmazsra. Vgl ksznettel tartozom Srkny Mihlynak, aki a miskolci konferencin elmondott korrefertumban szmos fontos megjegyzst tett. E felsorols termszetesen nem terelheti el a figyelmet a tnyrl, hogy a dolgozat hinyossgai miatt egyedl engem terhel a felelssg.
A hagyomnyos nprajztudomny paradigma s kritika
Az eurpai nprajz legjabb kori tudomnytrtnetnek egyik sajtossga, hogy a konzervatv szemllet, st anakronisztikusnak nevezhet kutatsok, valamint a radiklisan j elveket kvet s kidolgoz vizsgldsok - lland srldsok kzepette ugyan, de mgis - megfrtek ugyanazon diszciplna keretein bell. Az eurpai nprajz ma mind elmlett, mind metodikjt, mind pedig kutatsi trgyt illeten figyelemre mlt sokflesget mutat. Ha azonban ezt a sokflesget kicsit kzelebbrl szemgyre vesszk, akkor rdekes megfigyelseket tehetnk. Megllapthatjuk pldul, hogy a nyugat-eurpai s rszben szak-eurpai orszgokban a nprajz cmsz (vagy annak vltozatai) egszen ms tpus s jelleg tudomnyos tevkenysget jell(nek), mint a kzp-, kelet- s dlkelet-eurpai orszgokban. gy tnik, hogy Eurpa nyugati s szaki rgiiban mr korbban megtrtnt a tudomnytrtneti mlt feldolgozsa, az elavult, meghaladott elmleti s mdszertani rksg feldolgozsa; mg mshol - gy pldul Magyarorszgon - mg hozz sem kezdtnk e feladat elvgzshez. Az antropolgiai szemllet felbukkansa, megersdse ktsgtelenl sietteti a tudomnytrtneti mlt kritikai feldolgozsnak folyamatt - mr csak e diszciplnk identitsnak, egymshoz val - trtneti, ismeretelmleti, ideolgiai stb. - viszonynak tisztzsa okn is. A kelet-eurpai antropolgia szervezdse kt pillren nyugszik. Egyrszt felfedezsre s adaptlsra kerl a kulturlis s szocilantropolgia elmlete, mdszertana, tudomnytrtneti mltja s jelene. Msrszt viszont a tudomnyterlet konstituldsnak fontos sszetevje az a kritika, amely nem ltalban a nprajzra mint tudomnyra, nem a mai nprajzi kutatsok egszre, hanem azoknak arra az irnyzatra vonatkozik, amelyet hagyomnyos nprajzi kutatsnak lehet nevezni.4 E kritika mgcsak azt sem kvnja bizonytani, hogy a hagyomnyos nprajztudomny valami teljesen hasznavehetetlen ”dolog”. Norbert Schindler joggal llaptotta meg, hogy a hagyomnyos nprajz hossz ideig egy olyan tudomnyterlt volt, ahol a legelkpesztbb flremagyarzsok s a szolid empirikus ismeretek meghkkent mdon egytt ltek; ahol az egyni rdeklds tudomnyos tevkenysgknt ttelezdhetett, s a metodikai konvencik nem szksgszeren vezettek mindenkit tvtra (Schindler, 1984: 35). A nprajz egyszeren ktarc volt, egyrszt tudomnyknt mkdtt, msrszt azonban valamifle nem-tudomnyos tevkenysg is volt. A tudomnyos s nem-tudomnyos attitd azonban nem mindig vlt egyrtelmen kett, a tudomnyos teljestmny egyidejleg politikai-nemzeti ”szolglat” is volt (Kstlin, 1973: 136); st kiss lesebben fogalmazva, a nprajztudomnynak a mvelse elssorban politika, nemzeti feladat volt. Az eurpai nprajz egy olyan diszciplnaknt szervezdtt meg, amely egyrszt kutatott, tudomnyos vizsglatokat folytatott, msrszt azonban nem tudott lemondani arrl az ambcijrl, amit Orvar Lfgren a ”hagyomny archivlsnak” nevezett (Lfgren, 1990:4), s amely trekvs szoros sszhangban llt azzal a meggyzdssel, amely szerint a nprajznak mint tudomnynak a feladata, hogy valamit ”megmentsen”.
Mindebbl kvetkezen a hagyomnyos nprajzi kutats kritikja egyrszt elmleti jelleg s a kutats elmletre, fogalmi kszletre, metodikai rzkenysgre, pontossgra irnyul; msrszt viszont trsadalmi s ideolgiai tartalm, amennyiben a tudomnyterlet ismeretelmleti bizonytalansgait, tisztzatlansgait sszefggsbe hozta a kutatsok eredmnyeinek politikai, ideolgiai manipullhatsgval, felhasznlhatsgval. Hogy a kritiknak ez a kt ga vagy irnya milyen szorosan sszetartozik, azt jl illusztrlja Hermann Bausingernek egy 1969-bl szrmaz megllaptsa:
”A tudomnytrtneti elzmnyek miatt elengedhetetlenl szksges az ideolgiakritikai szempont. Az ideolgiakritika azon trgyak kutatsnak kzvetlen kritikjt jelenti, amelyeket a korbbi harmonizl, vagy ahistorikus-mitizl rtelmezsektl megszabadtva, jra meg kell ragadni s jra meg kell mutatni” (Bausinger, 1969: 234).
|