mallvinka
mallvinka
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Ltogatk szma
Induls: 2006-07-08
 
Duma lda
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Biblia ttelek - I vfolyam/ 2. flv

6. ttel

JEREMIS

Jeremis valamivel tbb mint egy vszzaddal Izajs utn, Kr. e. 645 krl papi csaldbl szletett Jeruzslem krnykn. lett s jellemt minden ms prftnl jobban ismerjk a harmadik szemlyben elmondott letrajzi adatok rvn. Ezek a knyvben sztszrtan tallhatk, s kronologikus sorrendben gy kvetkeznek: 19,1-20,6; 26; 36; 45; 28-29; 51,59-64; 34,8-22; 37-44. Vannak mg nletrajzi adatok przban s versben, melyeket "Jeremis vallomsainak" neveznk: 11,18-12,6; 15,10-21; 17,14-18; 18,18-23; 20,7-18. Egsz fiatalon hvta t az Isten 626-ban, Jozija uralkodsnak 13. vben (1,2). Abban a zaklatott korban lt, amikor Jda orszgnak tragdija megkezddtt s be is fejezdtt. Jozija vallsi reformja s nemzeti restaurcija remnyeket bresztett, de ezek megsemmisltek 609-ben, a kirly megiddi hallval, a keleti vilg felfordulsval, Ninive buksval 612-ben s a kld uralom kiterjedsvel. 605-ben Nebukadnezr kiterjesztette uralmt Palesztinra. Jda az llandan intrikl Egyiptom biztatsra fellzadt 597-ben Nebukadnezr megjelent Jeruzslem eltt, s lakinak egy rszt elhurcolta. A kvetkez lzadskor, 587-ben a kld hadsereg jbl megjelent, elfoglalta Jeruzslemet, a templomot felgyjtotta, s bekvetkezett a msodik elhurcols. Jeremis tlte ezt a drmai trtnetet, prdiklt, fenyegetztt, elre megmondta a pusztulst, de hiba figyelmeztette a tehetetlen kirlyokat, akik egymst kvettk Dvid trnjn. A katonai prt defetizmussal vdolta, ldztk, bebrtnztk. Jeruzslem elfoglalsa utn, br ltta a jv remnyt a szmzttekben, Jeremis mgis gy dnttt, hogy Palesztinban marad Gedalja mellett, akit a kldok kormnyznak neveztek ki. Gedalja meglse utn a bntetstl fl zsidk magukkal hurcoltk Egyiptomba. Valszn, hogy ott halt meg.

Ennek az letnek a drmja nemcsak az esemnyekben van, amelyek kz Jeremis keveredett, hanem magban a prftban is. Gyengd llek volt, aki szeretetre szletett, s mgis az volt a kldetse, hogy "gyomlljon s romboljon, sztszrjon s szthnyjon" (1,10), majdnem mindig szerencstlensget kellett jvendlnie (20,8). Kvnta a bkt, s mindig harcolnia kellett az vi ellen, a kirly ellen, a papok ellen, a hamis prftk ellen, az egsz np ellen, "civds frfia, az ellentmonds embere lett az egsz orszg szmra" (15,10). Szttpte t az a kldets, amely ell nem trhetett ki (20,9). Bels beszlgetsei az Istennel tele vannak a fjdalom felkiltsval: "Mirt nem sznik meg fjdalmam?" (15,18), ismtli Jb szavait: "tkozott a nap, amelyen szlettem" (20,14).

De a fjdalom megtiszttotta lelkt s kinyitotta az Isten szmra. Ez a szvbl fakad vallsossg teszi t kedvess s kzeliv. A szemlyes vallsossg vezette a hagyomnyos tan elmlytshez: Isten vizsglja a vesket s szveket (11,20), mindenkinek tettei szerint fizet (31,29-30) az Istennel val bartsgot (2,2) megszaktotta a bn, amely a gonosz szvbl fakad (4,4; 17,9; 18,12). rzelmi letben hasonlt Ozesra, akinek hatsa alatt llott. Bizonyos rokonsg llapthat meg a Msodik Trvnyknyv s Jeremis knyvnek szavai kzt. A szellemk s tantsuk azonos: Jeremis ismerte a Deuteronomium els kiadst, ez btortotta t a vallsi reformra, s onnan vette az elveket.

Jeremis kldetse mr letben csdt mondott, alakja mgsem sznt meg nagyobbodni a halla utn. Az j szvetsg tana ltal, amely a szv vallsra pl, volt a zsidsg atyja a legtisztbb vonalon, s hatst meg lehet ltni Ezekielen, Izajs msodik rszn s tbb zsoltron. A Makkabeus korban a np vdi kz szmtottk (2Mak 2,1-8; 15,12-16). A lelki rtkeket helyezte az eltrbe, rmutatott azokra a benssges kapcsolatokra, amelyeknek meg kell lennik az ember Istenhez val viszonyban. nmegtagad lete s az Isten

szolglatban eltrt szenvedsei pldul szolglhattak az Iz 53-ban szerepl Szolga alakjhoz, s gy Jeremis lett Krisztus egyik elkpe.

Knyvnek szerkezete olyan, mintha nem egyszerre kszlt volna. A grg fordts lnyegesen rvidebb a hber szvegnl, a nemzetek elleni orkulumokat a 25,13 mg helyezi, ami lehetett a rgi helyk, de a hberben a knyv vgn vannak (46-51). Ezek taln nem is mind magtl Jeremistl szrmaznak. Mindenesetre gy ltszik, hogy a Babilon elleni orkulumok (50-51) a szmzets vgrl valk. Az 52. fejezet trtneti fggelknek ltszik, amely prhuzamos a 2Kir 24,18-25,30-cal. Ms, kevsb terjedelmes kiegsztseket is iktattak a knyvbe. Ez bizonytja hasznlatt s a megbecslst, amellyel a babiloni foglyok s a fogsg utn jraled kzssg tagjai rtkeltk. Bsgesen akadnak dublettek, amelyek szerkesztst tteleznek fel. Vgl az idrendi adatok nem sorrendben kvetik egymst. A knyv jelenlegi zilltsga a hossz alkots eredmnye, amelynek egyes llomsait nehz megllaptani.

A 36. fejezet mgis nagyon rtkes adatot szolgltat: Jeremis 605-ben diktlta Bruknak az orkulumokat, amelyeket szolglatnak kezdete ta, azaz 626 ta mondott. Ezt a tekercset, amelyet Jojakim elgetett, jrartk s kiegsztettk (36,32). gy eredeti tartalmrl csak hipotziseket lehet fellltani.

A knyvben kt rszt klntettek el: az egyik a Juda s Jeruzslem ellen szl fenyegetsek (1,1-25,13), a msik a nemzetek elleni jvendlsek (25,13-38 s 46-51). Egy harmadik rsz is van (26-35), ahol sorrend nlkl sszegyjtttk azokat a darabokat, amelyeknek a hangja egy kevss optimista. Ezek a darabok majdnem mind przban vannak, s nagyjbl Jeremis letrajzbl szrmaznak, amelyet Bruknak tulajdontanak. Kln kell venni a 30-31. fejezeteket, amelyeknek vigasztals jellegk van. A negyedik rsz (36-44) przban folytatja Jeremis letrajzt, s szenvedseit ismerteti, melyeket Jeruzslem ostroma eltt s utn llt ki. Befejezdik 45,1-5-tel, amely mintegy Bruk alrst tartalmazza.

 

22. ttel

A SIRALMAK

A hber Biblia ezt a kis knyvet a szent rk kz sorolja. A grg Biblia s a Vulgta rgtn Jeremis utn kzli azon a cmen, hogy a prftnak tulajdontjk. A hagyomny a 2Krn 35,25-n alapszik, s a kltemnyek tartalmra tmaszkodik, amely valban megfelel Jeremis kornak. De szerzsgt nehezen fogadhatjuk el. Jeremis, ahogy hiteles orkulumaibl ismerjk, nem mondhatta, hogy a prftai sugalmazs kiapadt (2,9), sem nem dicsrhette Cidkijt (4,20), sem nem remnykedett egyiptomi segtsgben (4,17). Az csapong szelleme nehezen kthet meg e kltemnyek mestersges formival. Az els ngy alfabetikus, vagyis mindegyik vers az bc egyik betjvel kezddik az bc sorrendjben. Az tdik 22 verssorbl ll, amennyi betje van az bcnek.

Az 1., 2. s a 4. siralom a gysznek mfajt tkrzi, a 3. egyni, mg az 5. kollektv siralom (latinban: Jeremis imja). Palesztinban rtk Jeruzslemnek 587-ben bekvetkezett pusztulsa utn. Valsznleg a templom helyn vgzett liturginl hasznltk. A szerz vagy a szerzk llekbe markol szavakkal rjk le a vrosnak s lakinak gyszt, s ezekbl a keserves siralmakbl megingathatatlan bizalom s mlysges bnat rad az Isten fel, ami lland rtke marad a knyvnek. A zsidk hossznapkor mondjk, s gy emlkeznek az 587-es v esemnyeire, az Egyhz pedig a nagyhten hasznlta, hogy emlkeztessen a Klvrin vgbement drmra.

 

27. ttel

BRUK

Bruk knyve deuterokanonikus knyv, a hber Biblibl hinyzik .A grg Bibliban Jeremis s a Siralmak kzt van, a Vulgtban a Siralmak utn kvetkezik. A bevezetsben (1,1-14) elmondja, hogy Bruk rta Babilonban az elhurcols utn s Jeruzslembe kldte, hogy a liturgikus kzssgben olvassk fel. Tartalma a kvetkez: bnbn imdsg s a remny kifejezse (1,15-3,8), blcsessgi kltemny (3,9-4,4), amely a blcsessget azonostja a trvnnyel, egy prftai rsz, amelyben a megszemlyestett Jeruzslem a szmzttekhez fordul s btortja a messisi remnnyel. A bevezetsen kvl a hrom rszt valsznleg hberl rtk, de ez elveszett, s nehz meghatrozni az rs idejt, taln elg ksn keletkezett, Kr. e. a 2. vagy az 1. szzadban.

A grg Biblia kln hozza Jeremis levelt, amelyet a Vulgta Bruk knyvhez csatol (6). Ez inkbb hitvd rtekezs a blvnyok kultusza ellen, ahol lapos stlusban fejti ki azokat a tmkat, amelyek Jer 10,1-16-ban s Iz 44,9-20-ban mr elfordultak. Az itt lert blvnyimds babiloni, de a ksi korban. A levl eredeti nyelve hber, a grg korszakbl val, de tbbet nem lehet megllaptani rla gy ltszik, 2Mak 2,1-3 hivatkozik r.

A Bruk nevt visel gyjtemny rdekldsnket a szrvnyok kzssgei fel fordtja, s megmutatja, mint tartottk fenn a vallsi kapcsolatot Jeruzslemmel az imdsg, a trvny tisztelete, a revans gondolata s a messisi remny ltal. A Siralmakkal egytt ez is tanstja, hogy Jeremis emlke milyen nagy volt, mert az s tantvnyai nevhez fztk a kt kis knyvet.

si zsid knyv, melyet a Kr.e. 600 krl l zsid herceg, Brukrl neveztek el, aki Jeremis kzeli bartja volt (Jer36:4). Bruk knyvnek f tartalma egy, a fogsgban lv zsidktl a mg otthon maradottakhoz rt zenet, egy a bnk megvallsra s isteni kegyelem krsre buzdt imdsggal s egy nekkel egytt, mely az isteni blcsessget dicsti a Blcsessgnek a Tra (azaz az Isten trvnye) formjban val megtesteslsre val utalssal. Ez utbbit a korai egyhz Jzus megtesteslsre vonatkoz clzsknt, az elesett Jeruzslemet siralmazk vigaszaknt rtelmezte. Vgl a 6. fejezetben Jeremisnak a blvnyimds ellen val figyelmeztetst olvashatjuk, melyet a fogsgban lvknek rt. Br tallhat ennek a knyvnek szr, etipiai, latin s ms si nyelv vltozatai, azok mind a grg fordtsnak tekinthet, mely a hber eredetibl szrmazik. Kritikusok nagyon nem rtenek egyet a Bruk szrmazsnak dtumait illeten s nmelyek eredetisgt is megkrdjelezik, azt klnbz szerzk rsainak gyjtemnynek tekintik. A Bruk 2. s 3. knyvt, vagyis a szr s grg apokalipsziseket mr az korban hamistvnyoknak tltk.

 

29. ttel

Tbis

Tbis knyve (a hber „Tobijah” – „Isten az n Jsgom” szbl) rgi zsid irat. Ez a knyv egy Tbit nev, a babilniai fogsgban l istenfl zsid ember s firl, Tbisrl szl. Tbit sok jcselekedete ellenre rejtlyes mdon hirtelen megvakul s ktsgbeesetten knyrg Istenhez, hogy vegye el az lett. Ugyanebben az idben egy Sra nev megszllott asszony, aki mr ht frjvel vgzett nszjszakjukon, Ekbatana vrosban lt s szintn hallt krt Istentl. Isten mindkt imt meghallgatta s elkldte Rfel arkangyalt segtsgl. A fiatal Tbist apja zleti gyeit vgezve ton volt egy tvoli vrosba, mikor Rfel, egy fiatalember kpben, t kutyjval egytt Sra hzhoz vezette. Tbis ott elvette Srt s Rfel utastsait kvetve kizte Srbl a gonoszt (Asmodeus = „Rombol”). Egytt hazatrtek s Tbis meggygytotta apja vaksgt. A knyv Tbit Jeruzslem jraptsrl s a fogsgbl val visszatrsrl szl prfcijval vgzdik. A trtnet a jindulat, a hzassg s az imdsg eszmnyre nevel s arrl biztost, hogy Isten a bketrsben kitart igazak irnti knyrlet Istene aki megbnteti a gonoszt. Az si szvegek nagyon vltozatosak, gy fordtsaik sem egyeznek rszleteikben. A knyv armi s hber nyelv tredkeit nemrgiben Qumran krnykn megtalltk s ennek alapjn Kr.e. 175 krlire teszik keletkezse kort. A fiatal Tbis s kutyja az angyallal a keresztny ikonok kedvenc tmi.

 

 

 

 

7. ttel

EZEKIEL

Jeremis s Ezekiel knyve kztt az a klnbsg, hogy ez utbbi rendszeresen felptett knyv. A bevezets utn (1-3), ahol a prfta Istentl megkapja kldetst, a knyv vilgosan ngy rszre oszlik: 1. A 4-24-ig terjed fejezetek tartalmazzk az izraelitk ellen irnyul fenyegetseket Jeruzslem ostroma eltt 2. a 25-32. fejezet a nemze-tek ellen mondott orkulumok, ahol a prfta kiterjeszti az isteni tkot a htlen nemzet bntrsaira s bujtogatira 3. a 33-39. fejezet az ostrom alatt s utnra vonatkozik, s vigasztalja npt a jobb jv gretvel vgl a 40-48. fejezetekben elre ltja a jv kzssg politikai s vallsi llapott a Palesztinba val visszatelepts utn.

Mgis, a logikus szerkesztsen bell sok a rendellenessg. Sok a dublett (3,17-21 = 33,7-9; 18,25-29 = 33,17-20 stb.). Az Istentl szrmaz, Ezekielt sjt nmasg (3,26; 24,27; 33,22) beszdekkel van megszaktva. Az isteni szekr ltomst (1,4-3,15) megszaktja a knyv ltomsa (2,1-3,9). ppgy Jeruzslem bneinek a lersa (11,1-21) folytatja a 8. fejezetet, s nyilvnvalan az isteni szekr elindulsnak a lersa is megakad a 10,22-ben s folytatdik a 11,22-ben. A 26-33. fejezetek idpontjai nem kvetkeznek egyms utn. Ezek a hibk nehezen tudhatk be olyan szerznek, aki egyfolytban rta mvt. Sokkal inkbb a tantvnyok felelsek rte, akik eltt rs volt vagy emlkeken dolgoztak, azt kombinltk s kiegsztettk. Ezekiel knyve teht bizonyos mrtkben a tbbi prftai knyv sorsban rszeslt. De a forma s tants egysge biztostja, hogy ezek a tantvnyok hen riztk meg a gondolatot s ltalban vve magnak a mesternek a szavait.

Ezrt felmerl a krds, hogy redakcis munkjuk nem mdostotta-e fontos ponton a knyvet. A jelenlegi llapot szerint Ezekiel tevkenysgt a szmzttek kzt Babilonban fejtette ki 593-571 kzt a szveg ezt a kt szls dtumot adja (1,2 s 29,17). Mgis az els rsz orkulumai Jeruzslem lakihoz szlnak, s nha gy tnik, mintha Ezekiel jelen lenne a vrosban, fkpp 11,13-ban. Ezrt jabban azt az elmletet lltottk fel, hogy Ezekiel kt helyen mkdtt: Palesztinban maradt s ott prdiklt 587-ig, Jeruzslem pusztulsig. Ekkor csatlakozott a Babilonba indul szmzttekhez. A tekercsltoms (2,1-3,9) jelezn a prfta palesztinai meghvst, mg az isteni szekr ltomsa (1,4-28 s 3,10-15) jelezn megrkezst a szmzttek kz. Ennek a ltomsnak a knyv elejre val thelyezse megvltoztatta az egsz tvlatot. Ez az elmlet vlaszt akar adni nhny nehzsgre, de jabbakat tmaszt fel kellene ttelezni, hogy "palesztinai" mkdse alatt Ezekiel a vroson kvl lt, hogy magyarzni tudjuk az "tvitetett" kifejezst (8,3). Ezenkvl Ezekiel s Jeremis egy idben mkdtek volna Jeruzslemben s sem az egyik, sem a msik nem tesz emltst prftatrsa szolglatrl. Klnben is a hagyomnyos felfogs nehzsgei nem legyzhetetlenek: a jeruzslemi kzssghez intzett feddsek leckl szolglhattak a szmztteknek, s amikor gy ltszik, hogy Ezekiel jelen van a szent vrosban, a szveg nyltan mondja, hogy "ltomsban" vitetett t (8,3), amint "vissza is vitte" t a ltoms (11,24). A ketts szolglatrl szl elmlet, melyet kedvezen fogadtak, bizonytalan elmlet marad. Brmilyen is legyen a megolds, ugyanaz a nagysg emelkedik ki a knyvbl. Ezekiel pap (1,3). A templom kttte le rdekldst, amikor ltta, hogy a templomot megfertzik a tiszttalan szertartsokkal (8), hogy Jahve dicssge elhagyta a templomot (10), vagy ltja a jvend templomot, melyet egszen aprlkosan r le (40-42), s vrja Isten leszllst (43). Szablyozza a jvre vonatkozan a papi teendket, az istentiszteletet s a vallsi naptr rszleteit (44-46). Tiszteli a trvnyt, s Izrael trtnetben (20) megfeddi a np htlensgt "a szombat megszentsgtelentsrt", s ez majdnem refrnknt hangzik. Irtzik a trvny szabta tiszttalansgoktl (4,14; 44,7) s gondja van arra, hogy a szentet a profntl elvlassza (45,1-6; 48,9). Mint pap, szablyozza a jogi vagy erklcsi eseteket, s a tantsa ettl kazuisztikus jelleget nyer (18). Gondolata s szkincse hasonlt a szentsg trvnyhez (Lev 17-26), ismerte azt, telmlkedte, de tovbb megy rajta s elkszti a Pentateuchus utols kodifiklst. Munkssga "papi", mint ahogy Jeremis "deuteronomista". De ez a pap tevkeny prfta. Msoknl jobban szaportja a szimbolikus tetteket. Elre jelezte Jeruzslem ostromt (4,1-5,4), a szmzttek elindulst (12,1-7), Babilon kirlyt az tkeresztezdsnl (21,23), Jda s Izrael egyeslst (37,15). Szemlyes megprbltatsaival egytt "jel" lett Izrael szmra (24,24), amint volt Ozes, Izajs s Jeremis. De jelkpes tetteinek a bonyolultsga szemben ll eldei tetteinek egyszersgvel. Ezekiel mindenekeltt lt. Knyve nem tartalmaz ngy tulajdonkppeni rtelemben vett ltomsnl tbbet, azok mgis sok helyet foglalnak el (1-3; 8-11; 37; 40-48). Fantasztikus vilgot tr elnk: Jahve szekernek ngy llata, a templomban rendezett istentiszteleti borzalmak llatok s blvnyok nyzsgsvel, az letre kel csontok a sksgon, a jv templom vzlata, mint valami ptsz terve, ahonnt lombeli foly indul tjra utpisztikus fldrajzban. A prfta kpzeletnek ez az ereje allegorikus kpekbe csap t: Ohola s Oholiba kt nvr (23), Tirusz hajtrse (27), a fra-krokodil (29 s 32), a hatalmas fa (31), leszlls az alvilgba. Ezzel a ltsi ervel ellenttben ll, hogy a kpek intenzitsa elfojtja a kifejezst. Ezekiel stlusa egyhang s szrke, hideg s feleresztett, s igen hinyos, amikor sszehasonltjuk a nagy klasszikusok stlusval, fkpp Izajs tisztasgval, Jeremis meghat melegsgvel. Ezekiel mvszete dimenziival, emelkedettsgvel tnik ki, amely az isteni titkok krl szent s flelmetes lgkrt teremt. Ltjuk, hogy br Ezekielt jellemz vonsai eldeihez ktik, mgis j utat nyit meg. Ez rvnyes tantsra is. Ezekiel szakt nemzetnek mltjval. Az atyknak tett gretek s a Sinai hegyen kttt szvetsg emlkei ritkn jelennek meg: ha az Isten mind ez ideig megmentette bntl szennyezett npt (16,3), ez azrt van, mert teljesti greteit (20). A rgi szvetsget az rk szvetsgnek kell helyettestenie (16,60; 37,26), de ez nem jutalmazs a npnek a megtrsrt, hanem tisztn jindulat, megelz kegyelem, hiszen a megbns csak  ksbb fog jnni (16,62-63). Ezekiel messianizmusa kevsb kifejezett: nem kirlyi s dicssges. Hirdeti a jv Dvidjt, de az nem lesz ms, mint npnek "psztora" (34,23; 37,24), vagy "fejedelme". Szakt a hagyomnyos kollektv bntetssel, s lltja, hogy a jutalom s bntets egyni lesz (18 v.: 33). Az ideiglenes teolgiai megolds igen gyakran ellentmond a tnyeknek, s lassanknt a msvilgi jutalmazs-bntets fogalmhoz vezet. A templomhoz annyira ragaszkod pap Jeremis pldjra szakt azzal a fogalommal, hogy az Isten oda van ktve szentlyhez. Benne ssze van kapcsolva a prftai szellem a papi szellemmel, amelyek gyakran ellenttesek maradtak a szertartsok rtkket a bels lelklettl kapjk. Ezekiel egsz tantsa a bels megjulsra irnyul: j szvet s j szellemet kell teremteni (18,31), vagy inkbb az Isten ad egy "msik" szvet vagy "j" szvet s "j" lelket (11,19; 36,26). Rmutat az isteni jsgra, amely elbe siet a bnbnatnak, s ezzel a kegyelem teolgijnak a kszbn ll, melyet majd Szent Jnos s Szent Pl fejtenek ki. A vallsi adottsgoknak ez a llekkel val teltse Ezekiel nagy adomnya. Amikor t a zsidsg atyjnak nevezik, gyakran hivatkoznak arra a gondossgra, amellyel a profnt s a szentet elvlasztja, vagy aprlkos szertartsi elrsaira s a farizeusokra gondolnak. De a prhuzam nincs meg: Ezekiel - ms mdon, mint Jeremis - tnak indt egy tiszta lelkisget, amely keresztlhalad a zsidsgon, s betorkollik az jszvetsgbe. Jzus a j Psztor, akit Ezekiel hirdetett meg, Jzus indtja meg a llekkel teltdtt j istentiszteletet, amelyet Ezekiel kvetelt. Ms szemszgbl nzve Ezekiel az apokaliptika elindulsnl is ott ll. Hatalmas ltomsai bevezetik Dnielt, s nem csodlkozunk, hogy az Apokalipszisben Szent Jnos is hatsa alatt llott.

 

24.ttel

DNIEL

Dniel knyve tartalmt tekintve kt rszbl ll. Az 1-6. fejezet elbeszlse: Dniel s hrom trsa Nebukadnezr szolglatba kerlnek (1) Nebukadnezr lma: az sszetett szobor (2) az aranyszobor imdsa s Dniel hrom trsa a tzes kemencben (3) Nebukadnezr rltsge (4) Baltazr lakomja (5) Dniel az oroszlnok vermben (6). Mindegyik esetben Dniel vagy trsai a gyztesek a megprbltatsokban, amelyektl letk, vagy legalbbis hrnevk fgg, s a pognyok dicsrik az Istent, aki megmentette ket. A jelenetek Babilonban trtnnek Nebukadnezr, a "fia" Baltazr s ennek utdja, a "md Drius" alatt. A 7-12. fejezetek ltomsok, melyeket Dniel szemllt: a ngy vadllat (7) a kecskebak s kos (8) a hetven ht (9) a harag napja s a vgs nap nagy ltomsa (10-12). Ezek is Baltazr, a md Drius s a perzsa Cirusz idejhez kapcsoldnak. Egyesek gy ltjk, hogy a knyvet kt klnbz kor rsbl szerkesztettk egybe. De ms adatok ellentmondanak ennek a felfogsnak. Az elbeszlseket harmadik szemlyben fogalmaztk meg, a ltomsokat Dniel mondja el az els ltoms (7) be van keretezve egy bevezetsbe s egy harmadik szemly befejezsbe. A knyv eleje hber nyelv, de a 2,5-ben hirtelen armra vlt, s ez tart egszen a 7. fejezet vgig, s gy lp t a ltomsokba. Az utols fejezeteket jbl hber nyelven rtk. A nyelv kettssgre vonatkozlag klnfle magyarzatokkal jttek el, de ezek kzl egy sem meggyz. A stlus (els vagy harmadik szemly) vagy a nyelv (hber vagy arm) szerint val feloszts nem felel meg a tartalomnak (elbeszls vagy ltoms). Msrszt a 7. fejezet, melyet a 8. magyarz, prhuzamos a 2. fejezettel armja pedig ugyanaz, mint a 2-4. fejezetek, de stlusnak vonsai megtallhatk a 8-12. fejezetben, jllehet ezek hber nyelven rdtak. gy a 7. fejezet kti ssze a knyv kt  rszt s biztostja egysgt. St Baltazr s a md Drius a knyv mindkt rszben elfordulnak, s ugyanazokat a nehzsgeket trjk a trtnsz el. Vgl az ri eljrs s a gondolkodsmd ugyanaz a knyv elejtl vgig, s ez az egyenlsg a legersebb bizonytk a knyv egysge mellett. Az rs idpontjt vilgosan meghatrozza a 11. fejezet. A Szeleukidk s Lagidk kzti hbort s Antiochusz Epifnsz uralkodsnak egy rszt mondja el nagy rszletessggel, pedig ezek a szerz szmra jelentktelenek. Ez az elbeszls nem hasonlt az szvetsg egyik jvendlsre sem. Prftai stlusa ellenre mr beteljesedett esemnyekrl szmol be. De a 11,40-ben megvltozik a hangnem, s az "idk vgt" gy hirdeti meg, mint ami emlkeztet a tbbi prftra. A knyvet teht Antiochusz Epifnsz ldzse alatt, de ennek halla eltt, rtk, mg a makkabeusi gyzelem eltt, teht 167-164 kzt. A knyvben semmi sem mond ellen ennek az idpontnak. Az els rsz elbeszlsei a kld korszakbl valk, de bizonyos jelek azt mutatjk, hogy a szerz elg messze van az esemnyektl. Baltazr Nabonid fia volt s nem Nebukadnezr, mint a szveg mondja, s sohasem volt kirlyi cme. A md Drius ismeretlen a trtnelem eltt s nincs hely szmra, hogy az utols kld kirly s a perzsa Cirusz kz helyezzk, aki mr legyzte a mdeket. Az jbabiloni krnyezet perzsa eredet szavakkal van lerva, st Nebukadnezr zenekarnak hangszerei grgbl tvett neveket viselnek. A knyvben adott idpontok nem egyeznek meg sem egyms kzt, sem a trtnelemmel, amennyire azt ismerjk, s gy ltszik, hogy minden klnsebb gond nlkl kerltek a fejezetek lre. Bizonyra a rgi hagyomnyok szolgltatnak adatokat a ksi rs szmra. A knyvnek ez a ksi eredete magyarzza meg helyt a hber Bibliban. Akkor kerlt be, amikor mr lezrtk a prftk knonjt, Eszter s Ezdrs kz soroltk, az "egyb iratok" kz, amelyek a hber knon utols rszt alkottk. A grg s latin Biblia a prftk kz helyezte el, s hozztett nhny deuterokanonikus rszt: Azaris zsoltrt s a hrom ifj nekt (3,24-90), Zsuzsanna trtnett, ahol kitnt a fiatal Dniel tisztnltsa (13), Bel s a szent kgy trtnett, amely a blvnyozs szatrja (14). A knyvnek az volt a clja, hogy fenntartsa a hitet s remnyt a zsidkban, akiket Antiochusz Epifnsz ldztt. Dniel s trsai ugyanolyan megprbltatsoknak voltak alvetve: a trvny megtagadsa (1), a blvnyok imdst kveteltk tlk (3 s 6) gyztesen kerltek ki, s a rgi ldzk knytelenek voltak elismerni az igaz Isten hatalmt. Az j ldz igen fekete vonsokkal van megrajzolva, de amikor az Isten haragja kiengeszteldik (8,19; 11,36), eljn a vgs id (8,17; 11,40), akkor pusztuls vr r (8,25; 11,45). Ekkor vget r a baj, a bn, elrkezik a szentek orszga, melyet az "Emberfia" fog kormnyozni, s uralma soha nem sznik meg (7). A vgnek ez a vrsa, s a szabaduls remnysge tlti be az egsz knyvet (2,44; 3,33; 4,31; 7,14). Az Isten biztostja ezt a jvt egy ltala kitztt idben. Az rk elgondolsban a vilg trtnetnek elemei az isteni terv elemeiv vlnak. A mlt, a jelen, a jv mind jvendlss vlik, mert mindent Isten vilgossgban szemll, "aki megvltoztatja a korokat s idket" (2,21). Ezzel az egyszerre idbeli s idfeletti ltomssal a szerz rmutat a trtnelem prftai rtelmre. Az Istennek titkt (2,18; 4,6) titokzatos kzvettk trjk fel, akik a Fensges hrnkei s gynkei az angyalokrl szl tants ppgy megvan Dniel knyvben, mint Tbisban. A kinyilatkoztats Istennek npre s a nemzetekre vonatkoz titkos tervrl szl. Egy fontos szveg a halottak feltmadsrl szl (12,2). Az orszg, melyet vrnak, kiterjed minden nemzetre (7,14), nem lesz vge, ez lesz a szentek orszga (7,18), az Isten orszga (3,33; 4,31), az Emberfia orszga, aki megkapott minden hatalmat (7,14).

Az szvetsgi messisi jvendlsekben ez az utols lncszem. Isten orszgnak eljvetele  kzponti trgya lesz majd a szinoptikus evangliumoknak. Jzus, ennek az orszgnak a kirlya, magt Emberfinak nevezi. Dniel knyvnek jvendlsei benne teljesednek. Ezt a knyvet, amely angyaloktl magyarzott isteni titkoknak a kinyilatkoztatst hozza, szndkosan rejtlyes stlusban rtk. Ez a "lepecstelt knyv" (12,4) nyitja meg igazn az apokaliptikus irodalmat, amelyet elksztett Ezekiel, s amely kiteljesedett a zsid irodalomban. Az jszvetsgben Szent Jnos Apokalipszise felel meg neki, de ekkor a knyv pecstjeit feltrik (Jel 5-6), a beszdek mr nem titkok tbb, mert "az id kzel van" (Jel 22,10).

 

1.ttel

MIKES

Mikes (Micha) prfta [nem szabad sszetveszteni Mikes Ben Jimlval, aki Achb uralkodsa alatt lt (1Kir 22)], jdai volt, Moresetbl szrmazott, amely nyugatra fekszik Hebrontl. Jotam, Achz s Hiszkija kirlyok alatt mkdtt, teht Szamaria elfoglalsa eltt s a utn (721). Nmileg Ozes kortrsa volt s hosszabb ideig Izajs. Vidki szrmazsa miatt lelki rokonsgban llt mosszal, konkrt nyelve nha durva, vltakoznak benne a kpek s a szjtkok. A knyv ngy rszre oszlik, s vltakoznak a fenyegetsek s gretek: 1,2-3,13 eljrs Izrael ellen 4,1-5,14 gretek Sionnak 6,1-7,7 jabb eljrs Izrael ellen 7,8-20 remnysgek. A Sionnak tett gretek ers ellenttei a heves fenyegetseknek, ez adja a keretet, de ez a kiegyenslyozott szerkeszts a knyv kiadinak a munkja. Nehz meghatrozni az tdolgozs mrtkt, amelyet az a szellemi krnyezet vgzett, amelyben a prfta emlkt riztk. A kritikusok megegyeznek abban, hogy a 7,8-20 rszt kzvetlenl a fogsgbl val visszatrs utnra kell helyezni. Ebbe a korba illenek be a legjobban az orkulumok (2,12-13), amelyek elvesznek a fenyegetsek kzt - tovbb a kzlsek (4,6-7; 5,6-7). Msrszt a 4,1-5 megtallhat majdnem szrl szra Iz 2,2-5-ben s egyiken sem ltszik meg, hogy eredeti helyn lenne. Ez azonban nem hatalmaz fel, hogy e hozzadsok alapjn megtagadhatjuk Mikestl a jvre vonatkoz gretek szerzsgt. Ezek megegyeznek a kortrstl, Izajstl hangoztatott remnyekkel. Mikes letrl semmit sem tudunk, mg azt sem, hogyan kapta meghvst. Azt ltjuk, hogy ersen meg volt gyzdve prftai hivatsrl s megklnbztette magt a hamis prftktl. Biztonsggal hirdette a bekvetkez szerencstlensget. Jahve eljrst indt npe ellen (1,2; 6,1) s vtkesnek tallja: vallsellenes bnkben s mg inkbb erklcsellenes vtkekben. Mikes ostorozza a harcsolkat, a knyrtelenl hitelezket, a csal kereskedket, a sztesett csaldokat, a papokat s a kapzsi prftkat, a zsarnok urakat s a megvsrolhat brkat. Mindez ellenkezje annak, amit Jahve kvn: "az igazsgot cselekedni, szeretni az irgalmassgot, s hsgben jrni az Istennel" (6,8). Ez az a csodlatos formula, mely sszefoglalja a prftk lelki kvetelseit, s igen emlkeztet Ozesra. A prfta mgis melenget egy remnyt (7,7). Ez ersdik a 6,1. fejezetben, ahol kialakul a maradkrl szl messisi tan (4-5; 5,2), melyet mosz vzolt fel. Ebben meghirdeti egy bks kirlynak Efratban val szletst, aki legeltetni fogja Jahve nyjt (5,1-5). Mikes hatsa tarts volt: Jeremis kortrsai ismertk s idztk egyik orkulumt Jeruzslem ellen (Jer 26,18). Az jszvetsg hozza egyik szvegt az Efrata-Betlehemben szlet Messisrl (Mt 2,6; Jn 7,42).

 

3. ttel

SZOFONIS

Kis knyvnek cme elmondja, hogy Szofonis (Cefanja) Jozija alatt prftlt (640-609). Az idegen divat (1,8), a hamis istentisztelet ellen (1,4-5) intzte tmadsait, feddte a vezetket (1,8). A kirlyrl hallgat, de ez rthet, mert mg a vallsos reform eltt prdiklt, vagyis Jozija kiskorsga alatt 640-630 kzt. Pontosan akkor, mieltt mg Jeremis megkezdte volna mkdst. Jda, melynek egy rszt Szancherib bekebelezte, asszr uralom alatt lt, Manassze s mon istentelen kirlyok uralma kedvezett az istentelensgnek. De Asszria gyenglse remnyt keltett a nemzeti felledsre, amelyhez hozzjrul a vallsi reform is. A knyv ngy kis rszre oszlik: Jahve napja (1,2-2,3) a nemzetek elleni fenyegetsek (2,4-15) Jeruzslem elleni fenyegetsek (3,1-8) s az gretek (3,9-20). Egyesek elegend ok nlkl el akarjk tle vitatni a nemzetek ellen szl orkulumokat s az utols fejezet minden grett. Csupn azt lehet mondani, hogy a pognyok megtrsnek a megjvendlse (2,11 s 3,9-10) idegenknt hat a szvegben, s gy ltszik, hogy a Vigasztalsok knyvnek a sugallata. Az utols versek (3,18b-20) jobban illenek a fogsg idejre. Szofonis kldetse sszefoglalhat Jahve napjnak, egy oly csapsnak a meghirdetsben, amely egyformn ri a nemzeteket s Jdt. Ez utbbit eltli vallsi s erklcsi hibirt, melyek ggbl s lzadozsbl fakadnak (3,1.3,11). Szofonis a bn mly ismeretrl tesz tansgot: szemlyes tmads az l Isten ellen. A nemzetek bntetse figyelmeztets (3,7), hogy rvegye a npet az engedelmessgre s alzatossgra (2,3) s az dv grete csak az alzatos s szerny "maradknak" (3,12-13) jr ki. Szofonis knyvecskje csekly hats, s csak egyszer szerepel az jszvetsgben (Mt 13,41). Jahve napjnak a lersa (1,14-18) pedig Joelnek szolglt mintul. A kzpkorban a Dies irae kezdett innt vettk.

 

2. ttel

NHUM

Nhum knyve a gonoszok elleni zsoltrral kezddik, s prftai mondsok hirdetik Asszur bntetst s Jda dvt (1,2-2,3). Ftrgya azonban, melyet a cm is mutat, Ninive romlsa, amelyet olyan kpzelervel r le, hogy az Nhumot Izrael nagy klti kz emelte (2,4-3,19). Nincs okunk, hogy elvitassuk tle a zsoltrt s a kezdeti orkulumokat, amelyek j bevezetst nyjtanak ehhez a flelmetes kphez. A prftls valamivel elbb trtnt Ninive 612-ben bekvetkezett elestnl. rezni benne Izraelnek minden szenvedlyt az rks ellensg, Asszria ellen, s mr hallani a remny nekt, amelyet buksa keltett letre. E heves nacionalizmuson keresztl, amely mg nem sejti sem az evangliumot, sem Izajs msodik rsznek univerzalizmust, Ninive buksban az igazsgossg s hit gondolata fejezdik ki: Isten bnteti tervnek ellensgeit (1,11; 2,1), Izrael (1,12-13) s minden np (3,1-7) elnyomjt. Nhum knyvnek feladata az volt, hogy lessze 612 krl Izrael emberi remnyeit, de az rm rvid tartam volt, s Jeruzslem buksa nem sokkal Ninive pusztulsa utn bekvetkezett. A kldets rtelme kibvl s elmlyl, amikor Izajs tveszi Nhum kpt (2,1), hogy lerja az dv eljttt (52,7).

 

 

 

30. ttel

Judit

Judit knyve (Judit magyarul „zsid n”) si zsid rs. A knyv elbeszlse szerint Nabukodonozor hadvezre, Holofernsz hadjratot vezetett Izrel ellen, s amikor Bethulia az  ostromlott vros mr majdnem megadta magt, akkor Judit, a gynyr s istenfl zsid zvegy fogta magt s az ellensg tborba ment. Ott a Holofernsz kegyeibe frkztt, aki megprblta elcsbtani t. Judit lefejezte t rszegsgben s fejvel visszatrt a vrosba, s ezutn a zsidk megfutamtottk az ellensget. A trtnet Juditot az istenfl zsidk pldakpeknt festi le s azt mutatja be, hogy Isten megmenti npt, amikor elktelezettsgt az ellensg gnyolja. Ez a trtnet szmos si nyelven l, s egy npmesn alapulhat, amit valsznleg a Hasmoneusok korban (kb. Kr.e. 160-37 kztt), Palesztinban jegyeztek le. Nabukodonozor Asszria kirlyaknt val megemltse arra utal, hogy a knyv esetleg nem trtnelmi cllal rdott, br tallhatunk a lert betrshez trtnelmileg hasonlt, amit IV. Antiokhosz kvetett el a szveg keletkezse eltti idben.

 

 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Linkek
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.