Kazinczy Ferenc - Plym emlkezete
Kazinczy Ferenc a sznmagyar Bihar megyei rsemlynben szletett 1759. oktber 27-n, s tvoli lakhelyn, Szphalomban halt meg 1831. augusztus 23-n. Szenvedlyesen gyjttte csaldja trtneti emlkeit, leveleiben, feljegyzseiben gyakran szerepelnek a Zempln, Abaj vagy Sros megyben tevkenyked eldei. sei a Rkczi-csald szolglatban emelkedtek fel gazdag kzpbirtokosokk. A kt csald kapcsolata azonban nemcsak mltsgot s anyagi biztonsgot hozott a Kazinczyak szmra, hanem llandan brtnnel is fenyegette ket. Ettl Ferencet katolizlsa utn Bthory Zsfia mentette meg.
Apja, Kazinczy Jzsef fogkony volt az j, vilgi mveltsg rnt, s gy nagy gondot fordtott nyolc gyermeknek neveltetsre. Br kezdetben katonnak sznta fit, annak ellenllsa eltrtette szndktl, ezrt ksbb inkbb vallsos meggyzds rv kvnta nevelni. Idegen nyelvekre tanttatta, kpzmvszeti, zenei oktatsban rszestette s, hogy otthonosan forogjon a korabeli politikai letben, magval vitte a megyegylsekre, s egy akasztsra is.
lete els nyolc vt rsemlynben anyai nagyapja, a fldbirtokos Bossnyi Ferenc hzban tlttte. Br kisgyermek volt mg ekkor, ezek az vek jelentsen meghatroztk ksbbi gondolkodsmdjt.
Mint a Plym emlkezete cm mvnek elejn, a bevezet sorok utn rja: "Kiresedvn e frjhez-kels ltal anyai nagyapm kt-gyermek hza, s fszknk Als-Regmencen Abajban, kt rnyira a Zemplny Ujhelye felett, esztendnknt szaporodvn elszakasztatm anymnak emljtl, s Semlynbe kldetm le, hol flem nyolcadik vemig magyar hangnl egyebet nem halla."[1]
1767-68-ban az apai hznl, Alsregmecen lt, ahol megismerkedett a Biblival, s elkezdett latinul s nmetl tanulni. Ezutn nmet nyelvgyakorls cljbl kzel egy vet Ksmrkon tlttt, majd 1769-tl 1777-ig a srospataki kollgiumban tanult, ahol be is fejezte fiskolai tanulmnyait.
A Martinovics-fle sszeeskvs idejn, 1794-ben Szulyovszky Menyhrttl megkapta a jakobinus ktt, s mg ez v decemberben le is tartztattk. Budra vittk, 1795 mjusban hallra tltk, de kirlyi rendelettel kegyelmet kapott. Elszlltottk Budrl, s 1801-ig Spielbergben, Obrovicben, Brnnben, Kufsteinben s Munkcson raboskodott.
1804-ben hzassgot kttt gr. Trk Zsfival, azaz Sophie-val, s Szphalomra kltztek. Csaldi viszlyok, s komoly anyagi terhek sjtottk, rksdsi, csaldi perein, s tetemes adssgain nll gazdlkodsa sem segtett. Mg knyvtrt is knytelen volt a srospataki kollgium szmra eladni.
Volt reformtus gylekezeti fgondnok, megbzst kapott a Zempln megyei knyvtr rendezsre, rszt vett a Magyar Tuds Trsasg elkszt munklataiban, 1830-ban pedig a trtnettudomnyi osztly tagja lett.
1831-ben hossz tra indult, s megrta tja Pannonhalmra, Esztergomba, Vczra cmmel lete utols mvt. A kolerajrvny sjtotta Felvidkrl kzvetlenl a terlet lezrsa eltt rt haza Szphalomba. Megbetegedett, s 1831. augusztus 23-n a jrvny kvetkeztben meghalt.
Fogsga alatt elmlyedt kortudomnyi tanulmnyaiban, mindenekeltt Winckelmann- mveket s az kori kpzmvszet alkotsait ismertet knyveket olvasott. Szabadulsa utn Goethe lett mintakpe, s hve maradt Rousseau nevelsi elveinek is.
Korbban megksrelte a Werther tolmcsolst, de ez tredk maradt, csak nhny javtgatott fejezete jelent meg 1994-ben. Kt vltozatban lefordtotta a Trsadalmi szerzdst is, ebbl a msodik vltozat kziratban eljutott ugyan Csokonaihoz, viszont az elst elgette, gy az sosem jelenhetett meg.
Trekedett Shakespeare, Molire, Herder s Lessing tltetsre is, s nem adta fel remnyt, hogy magyar sznszek a lovagdrmk helyett egyszer Lessing s Goethe sznmveit jtsszk majd.
Fordtsai mra elavultak, de irodalomtrtneti hatsuk mgis igen nagy, mert legalbb egy nemzedknyi rt tantottak ezek a nagy mgonddal kszlt alkotsok.
vta klttrsait az alkalmi versek mvelstl, szkltkrsget, sdi zlst vetve az alkalmi versszerzk szemre.
Klcsey .n. lasztci levelei a klasszicizmus ellenben az eredetisg romantikus kvetelmnyt krtk szmon rajta. Kazinczy maga is rezte, hogy munkssgbl hinyoznak az eredeti munkk, s errl be is szmol a regnyr Fy Andrshoz kldtt levelben: "Literatrnknak abban van legnagyobb fogyatkozsa, hogy originlis darabjaink, melyek mltk volnnak kvetsre, alig vannak."
Erdlybl hazatrve, 1816-ban kezdte rni Erdlyi levelek cm gyjtemnyt, melyrl, mint "originl munkm" szmolt be Klcseynek.
Ugyanebben az vben, Helmeczi Mihlyhoz rt levelben letrajza ksz tervvel llt el, melynek ekkor mg Az letem cmet sznta.
Azt emlegette, hogy Goethe Aus meinem Lebenje adta az tletet, de igyekezett azonnal kijelenteni, hogy sem Franklin, sem Marmontel, sem pedig Goethe nletrshoz nem akar hasonltani.
Hosszas elkszletek utn teht 1816-ban elkezdte rni letrajzt, mely vgl a Plym emlkezete cmet kapta. Az nletrajzknt val mfaji besorols nem is teljesen pontos a mvel kapcsolatban, hiszen knyve emlkiratknt, korrajzknt is rtelmezhet, s rintkezik ms mfajokkal, gy pl. a levelezssel, brlattal is.
Nha gy is tnhet, mintha mve egy hossz, egyes szm els szemlyben rt lexikon lenne, br stlusa termszetesen ennl sokkal kzvetlenebb, anekdotikusabb.
Az eredetisg elvnek megfogalmazsa, s a mlt lmnyeinek felidzse mr 1808-1810 krl kezddtt, ekkor ltott neki lete esemnyeinek rendszeres feljegyzshez.
A m egy szubjektv vlogats, mely a szerz kisgyermekkortl 1805-ig tart lett lnyegesnek tlt esemnyeit rkti meg. Szubjektv, hiszen mint a m els szakban rja: "De midn n teljestem, amit az olvas taln vr, viszontkedvezsl azt krem ki hogy eladsaimat tekintse a bartsg szorosb krnek mondva, s trje, midn oly dolgokat fonok beszdembe, melyek a kedves vissz’emlkezs ltal inkbb mlattatjk a beszlt, mint hallgatit."[2]
Igen sokat dolgozott mvn, elbb szkebb nletrajzi jelleggel rta meg hrom vltozatt, melyeket csak csaldjnak, s kzvetlen krnyezetnek sznt.
A negyedik vltozat, amely elszr viselte a Plym emlkezete cmet, Szemere krsre a Vrsmarty-szerkesztette Tudomnyos Gyjtemny szmra kszlt, s az 1828-as vfolyamban jelent meg. Ebben az r mr tbb tekintettel volt a korra, mint a maga szemlyre, de lete utols veiben ezt a vltozatot is hromszor tdolgozta.
Egszen rszletesen csak a fogsgig terjed vek trtnett mondja el. A szabaduls utni idbl mindssze hrom v trtnete kszlt el, s hzassgval befejezdik a m.
Emlkiratnak kompozcijt s stlust nagy tudatossggal formlta, Helmeczinek meg is rta, hogy mvben nem "chroniconi renddel megyen a dolog, hanem potai szvefzdssel."
A Plym emlkezetben lnyegben benne van Kazinczy letnek minden lnyeges esemnye, egszen hzassgig.
Rszletes lerssal jellemzi krnyezett, rokonait, s az t krlvev embereket, akiknek gyakran nemcsak bels, hanem kls tulajdonsgaikkal is megismerteti az olvast. Ezekbe az brzolsaiba nha mg kiss naturalisztikusnak tn elemeket is vegyt.
"Ler mvszete alakjainak termetrl, gesztusairl arcvonsairl, ruhzatrl s furcsasgairl rendkvl eleven kpet ad, s a bels let jellemzst is szolglja" -rja Szauder Jzsef A magyar irodalom trtnetben.
Apjt pldul gy jellemzi: "Termete nem szlas, arca igen kedves, szne tiszta, hajai feketk, szemei kkek"[3]Valamivel ksbb pedig ezt rja rla: "Atym nagy beszl vala, s szeretett sokig lni asztalnl, s mondogat amit lta, halla, olvasa; ami nevezetes szlivel s ezek bartjaikkal trtnt; ami csintalankodsokat az elmssgeirl mg ma is emlegetett Andrs testvrccse gyermek- s ifjkorban ze."[4]
Nagyapja, Bossnyi Ferenc kiss elfogult jellemzse is rdekes, az a kp melyet rla fest, tiszteletet prbl parancsolni az olvasak. Toldy Ferenc rja, hogy: "Egyike volt azon rgi alakoknak, amilyek nehny maradvnyait ifjsgunkban magunk is rtnk, melyek reztettk, hogy a szletsi nemessg tbb mint eltlet; egy oly erklcsi intzvny, mely midn a csaldi emlkezetek s hagyomnyos nv s cmer ltal osztlyi bszkesget tpll, ezt nfenntartsa rdekben, egyszersmind ernyre hvja fel."[5]
Toldy Ferenc (1805- 1875) orvos, kritikus, irodalomtrtnsz, a pesti egyetem els olyan tudsa volt, aki rendszeres irodalomtrtnetet adott el, s egyben volt e trgy elmleti s gyakorlati megalaptja. Szoros kapcsolatot tartott fenn Kazinczyval, a nyelvjtst s az zlsreformot korszakos jelentsgnek tlte. Meggyzdsnek tudomnyos megalapozsa rdekben ltott neki az idzett Kazinczy-monogrfinak, melynek cme: Kazinczy Ferenc s kora, de e mve befejezetlen maradt.
Visszatrve a Plym emlkezethez - a mvet kronologikus sorrendben ngy knyvre osztotta fel a szerz, a knyveken bell pedig szakokat klntett el. A szakokon bell szmokkal mg ltalban kt-hromoldalnyi egysgeket is elvlasztott egymstl.
Az els knyv kt szakbl ll, szletstl, teht 1759-tl 1783-ig dolgozza fel lete esemnyeit. A msodik knyv, melyet ht szakra osztott a leghosszabb, ez az 1784-tl 1794-ig trtnteket tartalmazza. A ngy szakbl felpl harmadik knyv fogsga esztendeit fedi, teht 1795-tl 1801-ig terjed. Az elhallgats eszkzvel l ebben a fejezetben, azaz nem emlti sem a brtnket, sem a fogsgot, de egyvgtben a tvolltet, a haza utni svrgst rzkelteti, s gy letrajza ismeretben nyilvnval, mi is az, amirl nem kvnt beszlni. Ennek egyik oka a cenzra lehet, a msik pedig az, hogy a 2387 napi fogsgbl val szabadulsa utn mr rossz krlmnyek kztt, megblyegzett emberknt lt.
Az utols, negyedik knyv kt szakbl ll, 1801-tl 1804-ig, a hzassga megktsig tart idszakot leli fel.
A m els rszbl a mr emltetteken kvl mindenkppen emltst rdemel az az egysg, szmszerint a nyolcadik, melyben desapja 1774-ben bekvetkezett hallrl r.
Beszmol arrl, hogy neve napjn, mrcius 19-n mg ksznttte akkor mr beteg apjt, aki msnap meghalt, egyedl hagyva zvegyt ht gyermekkel. Mint rja, nyolcadik testvre t hnappal ksbb, augusztus 15-n szletett meg.
Ez az esemny is mint letrajzi elem szerepel, de nem jelenti azt, hogy a mre ltalnossgban is jellemz lenne a komor hangvtel. Kazinczy maga mondta mve hangnemvel kapcsolatban, hogy: "A tn hol komoly, hol eleven, hol humoristisch."
Ez utbbi megllapts nmileg tlzsnak tnhet a mai olvas szmra, de tny, hogy az emlkei kzt csapong r az egymstl teljesen eltr trgy rszek kztt is jl tudott hangulati egysget teremteni, gyelve arra, hogy mve ne vljon egyhangv se.
Az nletrajz kzpontjba az N kerlt, egyszerre munkl benne a mlt s a jelen, de ugyanakkor trekedett arra is, hogy ne csak sajt sorst mutassa be, hanem ezen tlmenen magt a kort is. "Emelkedsnket" festi, amiknt leveleiben emlegeti, teht a kor vltoz vilgt, annak sszetettsgt, ellentmondsossgt rkti meg.
Z. Szab Lszl Kazinczyrl szl knyvben rja, hogy: "A hs krl nem holt bbuk mozdulatlan serege asszisztl, hanem kzd emberek vvjk mindennapi harcukat."[6] Kazinczy teljes tudatossggal szerkesztette gy mvt, mint ksbb ezt le is rta, a Plym emlkezetvel kapcsolatban: "Nem magamat akarm festeni, hanem azt a kort, melyet ltem, s annak jl vagy rosszul nevezetes fiait."
Beszl pldul a vrmegykrl, a kerletekrl, s annak vezetirl, s tbbszr megemlti a kirlyt, II. Jzsefet is, intzkedseivel egytt.
Ezt pldzza egy, a m stlusra meglehetsen jellemz rszlet, a msodik knyv els szakbl: "... 1784. mjus 18-n kiadatott a parancs, hogy az orszgban a kzdolgok nmet nyelven folyjanak,... -s fntriusom nmetl ppen nem tudott, Tisza Ferenc trsam keveset, s rni ppen nem, s gy az egsz teher rajtam fekvk. Kicsit ksbb pedig ugyancsak jellemz mdon ezt rja: S olvasgattam, verselgettem, fordtgattam, de nem krtyztam, s nem jrm a korcsmt. Az rit rtem, a kvhzat, mely szintgy korcsma, mint a falusi np, szintgy veszedelmes s gyalzatos."[7]
Beszmol 1786-os kinevezsrl, mikor Trk Lajos kassai tankerleti figazgat mellett tz szakkeleti vrmegye (Szepes, Sros, Zempln, Ungvr, Bereg, Gmr, Torna, Abaj, Borsod, Heves) iskolinak protestns felgyelje lett. Kazinczy tmogatja, s ksbb megvalstja volt a jozefinus rendszer iskolapolitikjnak, gy mr csak ezrt is fontos lehetett szmra ez a lehetsg, aminl -mint rja: "kedvezbbet lmodni sem tudtam"[8]. Ez az esemny idben krlbell egybeesik aktv irodalmi munkssgnak kezdetvel.
gye mielbbi intzse rdekben Bcsbe utazott -ahol egybknt tbbszr jrt, ennek lmnyeit hosszasan ecseteli a msodik knyvben. Olykor prbeszdes formt alkalmazva, a szoksos kls-bels jellemzsek segtsgvel mutatja be bcsi trsasgt, pldul az osztrk r, Blumauer olvasi krt, akik heti olvasmnyaikrl szmoltak be egymsnak.
Tbbek kztt szl mg a hres bcsi kptrrl, a Belvedere-rl s a sznhzrl, melytl kezdetben nem volt annyira elragadtatva, mint korbban vrta. Utbbirl beltan rta aztn, hogy: "Hajland valk azonban inkbb azt hinni, hogy a dologhoz n nem rtek, minthogy az egsz nmet vilg nem."
r az elsknt megindtott folyiratrl, a Magyar Museumrl, szl a Batsnyi s kzte lv ellenttrl, valamint arrl, hogy Kassn sajt lapot is indtott, Orpheus cmmel.
Utazsai kapcsn a termszet szpsgt is bemutatja, hangulatos lerst ad a Felvidk rg nem ltott vrosairl, valamint a jg miatt "veghegynek" tn Ttrrl. Folyamatosan visszaemlkezsei vlnak elevenn, melyekbl nemcsak a szerz letrajza vlik ismertt, hanem kirajzoldik egsz szemlyisge is.
Munkssgn kvl mvbl megismerhet a szerz kpzeletvilga, mvszi rzkenysge, rajongsa a festszetrt, ptszetrt, sznhzrt; viszonya a hatalomhoz, trsasghoz, s lnyegben az egsz korhoz.
A msodik knyv egy befejezetlen mondattal zrul: "De alig szunnyada el, midn kt szobalenya, kiket szokatlan zaj s topogs vere fel...".[9]
A dtum ekkor 1794. december 14-e, este. Az emltett "zaj s topogs" az elfogsra rkez katonk, akiket teht nem nevez meg.
A harmadik knyv homlyossga is ugyanarra az okra vezethet vissza, mint a msodik befejezetlensge, vagyis a cenzrtl val flelemre. Leveleiben is gyakran emlegette, hogy vannak dolgok, melyekrl szlnia nem lehet.
"Hetedfl esztendmrl hallgatok, mert azt emltenem nem szabad"[10] -rta a levelekben, de ugyanakkor -taln bszkesgbl, vagy taln csak azrt, mert meg akarta ismertetni lmnyeit az utkorral, lhetett benne a vgy, hogy szljon fogsga esemnyeirl is.
Ennek eredmnye a Fogsgom naplja, melynek kziratt 1828-ban adta t Toldy Ferencnek.
Egy ugyancsak jl szerkesztett mrl van sz, mely tartalmi, stilisztikai szempontbl vetekszik a Plym emlkezetvel. Munkja politikai llsfoglalsknt is rtelmezhet, melyben h marad elveihez, s kill a felvilgosods eszmi mellett. rst, melynek trtneti rtkvel tisztban kellett lennie, gyermekeinek sznva adta t Toldynak, aki megrizte azt. Az elbbiek ismeretben knnyen kikvetkeztethet, hogy milyen szoba is volt az, melyben, a Plym emlkezete harmadik knyvnek els mondata rtelmben Kazinczynak jnius 11-e (1795) ta, Budn egytt kellett laknia Szulyovszky Menyhrt orszggylsi kvettel.
A trtnet olyan, mintha egy utazsrl szmolna be, mg hangneme is helyenknt egsz knnyednek tnik.
Rszletesen r a tjakrl, melyeken thaladnak, ezek kzl klnsen szp az a rsz, melyben egy tiroli vlgyet brzol a 17. egysgben, valamint mikor a vrbrtnt mutatja be a 22.-ben. A brtn sz termszetesen sehol nem szerepel.
A harmadik knyv befejezse, melynek dtumozsa fogsgnak utols napjt fedi, meglehetsen sokatmond: "Partra lptem, ktezer-hromszznyolcvanht napi hnyattatsaim utn. Az elnmult rm forr knyrgs." [11](1801. jnius 28.)
Az 1801-el indul negyedik knyv a szabadulst rkti meg, de most is gy fogalmaz, mintha csak egy hossz ton jrt volna. Sorai kzt ott rejlik azonban a hazatrs s a szabadsg rmnek, s ugyanakkor fjdalmnak az rzete.
Ez leginkbb akkor szembetn, mikor rg nem ltott rokonaival, klnsen desanyjval val tallkozsrl r: "Nmn leltem meg a hven szeretett j anymat, nmn engemet, s ez a nmasg tbbet monda, mint minden sz." [12]
Kritikusan szl azonban egyik ltogatjrl, Csokonairl. Nem tartja rossz kltnek vendgt, inkbb csak mg kiforratlannak, aki rvid lete miatt nem is ismerhette fel hibit.
Mint rja: "Nagy rsze a Csokonai vtknek csak annyiban v, hogy mindent ada, amit tle kvntak, s mindjrt ad, mihelyt kivnk; s taln mginkbb az, hogy tovbb nem lt..."[13]
A negyedik knyv -s gy a m utols rszben Sophieval kttt hzassgnak trtnett mesli el. "Nkem egyetlen hajtsom az vala, hogy nyugalomban lhessek s foghassak hozz valaha dolgaimhoz; erre pedig az egyetlen t a hzasods."[14] -rja Kazinczy.
Megtudhatjuk, hogy elutazott ht Kzmrba, Sophie lakhelyre, hogy kiszemeltjt jobban megismerhesse, s meg is szerezhesse. Knnyed stlusban szmol be a j hrrl, mely t itt fogadta, miszerint a lny korbbi jegyese, egy francia emigrns inkbb egy msik, gazdag lnyt vlasztott. Megnylt gy az t az j krnek, aki sikerrel is jrt, hiszen 1804. november 11-n a pr sszehzasodott.
Szabadulst kveten sokat szenvedett csaldjtl, mivel tbben ellensgesen fogadtk, s bnsnek tartottk. A mben szerzje ezt nem tartotta kulcsfontossgnak, nem is igen emlti. Felesgvel j otthont teremtett a Zempln megyei Bnycskn, melyet nevezett el Szphalomnak, s melynek ptsrl viszont szl a Plym emlkezetben.
"... n csendesen lk a szerelem s bartsg vd szrnyai alatt, br rettegtete hazm sorsa, melynek sajt vesztemmel is, rk llst hajtottam."[15]
A nsls teht Kazinczy emlkiratnak utols esemnye, s elbbi mondatval zrja is mvt.
rdekes adat, hogy letben tbb mint 3200 levelet rt kortrsaihoz, gy teljes levelezse 23 vaskos ktetet tesz ki. tvesen rta az elst, az utolst pedig mr nem tudta befejezni.
letrajznak, a Plym emlkezetnek tdolgozsain kvl ms vltozatai is ismertt vltak, ezek idben sok vvel korbban szakadnak meg, mint a kiadott rs.
A ksz m rtkt ennek ellenre nem csorbtja a tbbszri tdolgozs, st, mve a Fogsgom napljval, s leveleivel egytt Kazinczy letmvnek legfontosabb dokumentuma.
|