KZPKORI VRAK S TELEPLSEK A KRNYKEN
VRPALOTA a felszabaduls ta eltelt vtizedekben gazdasgi s npesedsi szempontbl egyarnt szmottev helly, a Veszprm megye dlkeleti rszn elterl nagy jelentsg iparmedence kzpontjv vlt.
Mai termszeti kpe nem a legmegnyerbb. Krnyknek jelents rsze gyr fvet is alig nevel sivr ksivatag, lgterben pedig a nagyipar s a bnya velejrjaknt otthonoss vlt a fst, a korom s a gz. Ezt a kopr, szikls, kietlennek tn terletet azonban, melybl a mai Vrpalota gyrai, fstlg gyrkmnyei, modern laktelepei messzeltszn kiemelkednek, hajdan a Bakony dli nylvnynak az erdrengetegei bortottk, dlrl pedig a Srrt vztkrkkel tarktott si lp- s mocsrvilga vezte, s vezredek ta kedvelt tartzkodsi helye volt az embernek. A nagykiterjeds vros 16 447 katasztrlis holdas hatrnak csaknem minden rszn kerltek el olyan rgszeti leletek, amelyek arrl vallanak, hogy a korai kkorszaktl kezdve hossz vezredeken t sokfle np megfordult s megtelepedett ezen a fldn, amelynek termszeti adottsgai nemcsak lelmet, halat s vadat, j ivvizet, hanem veszly idejn vdelmet, rejtekhelyet is nyjtottak az embernek.1
Ez a magyarzata, hogy a neolit-, a rz- s a bronzkor idejn egyarnt lakott hely, a rmaiak pannniai uralma alatt pedig mr fejlett gazdasgi let, virgz kultra volt a mai Vrpalota terletn. Rmai eredet a vrosban tvezet orszgt. Rmai mrnkk nyitottk a bntai kbnyt, k ptettk az sk fel es hatrrszen ma is meglv vlgyzr gtat. Legjabban - 1973-74-ben - az inotai "halomdombok"-nl vgzett satsok sorn kerltek napfnyre rendkvl rtkes, rmai kori srok. A npvndorls idejbl hun, avar, ksavar, longobrd s Karoling kori leletek egyarnt kerltek el. A magyarok letelepedsnek els szakaszrl, nincsenek rsos emlkeink, ANONYMUS krnikjbl azonban tudjuk, hogy a honfoglal seregeknek az a rsze, amely SB s SE vezetsvel azt a feladatot kapta, hogy induljon Veszprm fel s hdtsa meg ennek a fldnek sszes lakossgt egszen Vasvrig, itt vonult t s hrom napig Pt mezejn pihent. A rgszeti leletek s a kzpkori oklevelek azt bizonytjk, hogy nemcsak tvonulban jrtak itt, hanem meg is telepedtek, tbb falut is ltestettek Vrpalota mai terletn. A honfoglals utn ez a vidk a meghdt seregeket vezet sbnek s finak: Szalknak s nemzetsgnek a birtoka lett. Erre utal a szomszdos (si s sk neve s kt 1271-ben kelt oklevl, amelyek arrl szlnak, hogy a Szalk nemzetsg tagjai megosztoztak birtokaikon, s mindkt oklevlben emlts trtnik a mai Palota hatrt kpez terletrl is. A rgszeti leletek mellett az oklevelek adatai is azt tanstjk, hogy a magyar kzpkorban hat telepls: Pt, Inota, Szhel, Tikolflde, Rti s a mr akkor is oppidiumknt, kivltsgos fldesri vrosknt szerepl Palota, valamint kt vr llt a vros mai hatrnak terletn. A teleplsek a vrbirtokhoz tartoztak.
PT ltezsrl van az els rsos emlknk, mr 1082-ben szerepel egy oklevlben, mely szerint kt malma volt itt a veszprmi kptalannak.2 A tatrjrs utn nem sokkal, 1244-ben Keresztel Szent Jnos tiszteletre felszentelt templomt emltik.3 Tudunk arrl, hogy 1354-tl 1399-ig hossz pereskeds folyt egyes birtokrszek s a Pt vizn ll malmok tulajdonjogrt, s arrl is, hogy jlaki pti jobbgyai 1488-ban 8 Ft llami adt fizettek.4 A XVI. szzadban, a trkknek ezen a vidken val megjelense utn, a palotai vr szomszdsgban lv tbbi faluval egytt Pt is sokat szenvedett a vr ellen vonul s a portyz trkk tmadsai, rablsai miatt. 1550-tl kezdve hdolt falu, vagyis a palotai vr rszre adott szolgltatsokon kvl a trknek is adzott, helyzetn azonban a behdols sem vltoztatott. 1570-ben mg feljegyeztk 7 lakott s 2 lakatlan portjt, valamint 2 zsellrjt, 1588 utn azonban mr nem szerepel az adsszersokban. Elnptelenedett, elpusztult, 1617-ben mr pusztaknt emltik, s Palota klterleteknt az is maradt az 1930-as vek elejig, a Nitrognmvek felptsig. Templomnak romjai azonban mg sokig riztk a hajdani falu emlkt, egy sszers 1690-ben is megemlkezik rla, s egy 1776-ban kszlt trkp is jelli a helyt.
INOTA, amely rmai kori emlkekben is gazdag, szintn ltezett mr az rpd-hzi kirlyok korban. Eredetileg kirlyi birtok volt. Okleveles emltsvel 1193-ban tallkozunk elszr, amikor III. Bla hrom szlvel a fehrvri keresztes konventnek adomnyozta. Ez az oklevl Jonata nven emlti. Neve teht a Jonata szemlynvbl ered, vagyis tves az a felttelezs, hogy a rmaiak els llomst jelz k "I.NOTA" feliratnak az sszeolvassbl szrmazik. X. szzadban azonban tbbszr elfordul, van amikor Molnosinota nven emltik, malmai alapjn gy klnbztetik meg az Isztimr kzelben lv mai Inotapuszta eldjtl. A XVI. szzadban mg 29 portt szmll falu - Pthez hasonlan - a trknek s a palotai vrnak egyarnt adzott. Az rks zaklats miatt elmeneklt a lakossg, s a XVI. szzad vgre annyira elnptelenedett, hogy az 1617. vi sszersban mr pusztaknt emltik. Az els telepeseket az akkori tulajdonos, Zichy Imre hozta 1699-ben. 1765-ben j telepesekkel bvlt a npessg, itt tallt j otthont Polny lakossgnak az a rsze, amelyet a vallsi rggyel leplezett elnmetestsi trekvsek idejn kildztek otthonbl.5
SZHEL neve ma csak egy dlt jelent Palota hatrban. rsban s szban sokan Sznhely s Szlhely formban emlegetik, ezeket az elnevezseket a kztudat tvesek. Elszr a tatrjrs vben, 1240-ben emlti egy oklevl Zenel nven, s a XIV-XV-XVI. szzadban gyakran tallkozunk Zynil, Zenyel, Zenes, Zenhel alakokban elfordul nevvel. 1536-ban mg 9 lakott s 5 lakatlan telkt, valamint 6 szegny jobbgyt jegyeztk fel az adszedk, 1545-ben mg lakott hely, 1559-ben azonban teljesen elpuszttottk a trkk. 1579 utn tbb nem szerepel az iratokban. Arra is csak a rgszeti leletek alapjn tudunk kvetkeztetni, hogy hol fekhetett.
TIKOLFLDE (az egyik oklevlben Tikollse) a mai Kastly-domb, illetve a Loncsos aljban lehetett. Elszr 1271-ben a Szalk nemzetsg birtokmegosztsval foglalkoz oklevlben szerepel a "Tikolfld a Vrad erdvel" megjells. Egy 1326-os oklevl szerint a btorki vr "Tykolfeldeu" terletn ll. 1356-ban Tikollse nven emlti egy oklevl. A XIV-XV. szzadban felerszben a fehrvri kptalan, felerszben Btork birtoka, de 1387-ben a veszprmi kptalannak is voltak itt rszbirtokai. A XV. szzadban mr egyetlen iratban sem fordul el, a nphagyomny sem rizte meg emlkt, neve is teljesen feledsbe merlt. Csak a rgszeti leletek adnak nmi tmpontot annak megllaptshoz, hogy hol fekhetett. 1935-ben a 8-as mt ptse sorn a Loncsos aljban, a mai KISZ laktelep alatti rszen elkerltek egy kzpkori templom alapjai tbb XI-XV. szzad kztti lelettel, majd 1965-ben az elbbi kzelben egy kzpkori plet alapfalai, padltgli, embercsontok s egy griffbrzolsos faragott kemlk, 1985-ben pedig a falu temetje. Az 1935-s leletet Faller Jen Szhel templomval azonostotta, jelenleg azonban a rgszek sokkal valsznbbnek tartjk, hogy Tikolflde romjai kerltek el, s Szhelt a homokbnya mellett feltrt faluval vlik azonosnak.
RTI is kzpkori telepls volt, els oklevlbeli emltse Kroly Rbert uralkodsa idejbl ismert. A trk idkben elpusztult, s ksbb mr csak puszta volt, mint jelenleg is az inotai hatrrszen.
Btork-Pusztapalota. Btork az oklevelek tansga szerint a legrgibb vr Palota terletn. A mai vroskzponttl 3-4 km-re, a Bakony meredek fal, keskeny, mly vlgyben, egy kiugr sziklatmbn ll hromemeletes - romjaiban kt emelet magassgig ma is meglv - fellegvr mintegy msfl vszzadon t volt az egsz krnyk kzpontja. 1271-ben mr llhatott, mert a Szalk nemzetsg birtokmegosztsval foglalkoz kt 1271. vi oklevl mindegyikben szerepel a vr ltezsre utal "Vrad erd" elnevezs. Egyesek szerint egy 1288-ban kelt oklevl mr nv szerint is emlti castro Bacurku nven, az Erzsbet kirlyn ltal kiadott oklevl elemzse azonban egyrtelmen igazolja, hogy nem errl a vrrl van sz. Btork nven 1326-ban emltik elszr, amikor a Cskok a hozz tartoz falvakkal s birtokokkal egytt elcserlik ms vrakrt Kroly Rbert kirllyal. Ez az oklevl meghatrozza azt is, hogy a vr "Tykolfeldeu" terletn ll. Komolyabb szerepe 1350 utn kezddtt, amikor Nagy Lajos kirly a Kont-csaldnak adomnyozta. Elfordul egy 1383-bl,36 1394-bl,37 1409-bl38 szrmaz oklevlben is; ez utbbibl tudjuk, hogy ebben az idben Keszi Balzs volt a vrnagya, aki egyben Palotn is udvarnagyi tisztet viselt. 1426-ban Kont Mikls unokjnak, Kont Lszl macsi bnnak a fia: jlaki Mikls, az orszg egyik leghatalmasabb fura rklte.
Az jlakiak birtoklsa idejre esik Btork jelentsgnek a megsznse. Szerept fokozatosan Palota veszi t. A XVI. szzadban azonban mr csak ktszer tallkozunk a nevvel, 1537-ben s 1539-ben, s mindkt oklevl lakatlan pusztavrknt emlti. Arra is csak az 1960-as vek kutatsai adtak egyrtelm vlaszt, hogy miknt vlt Btork helyett Palota a krnyk s a vrbirtok kzpontjv.
Palota keletkezsrl s korai trtnetrl okleveles forrsok alapjn szinte semmit sem tudunk. Palota neve csak 1397-ben, 1400-ban, majd 1409-ben fordul el elszr az oklevelekben, Palota vrt pedig az 1445. vi orszggyls IV. cikkelye emlti elszr, amely elrendeli az 1439 ta plt vrak lebontst, t vrral azonban kivtelt tesz, s ezek kzl az egyik: Castrum Palota. Ennek alapjn a Vrpalota trtnetvel foglalkoz mvek egyeznek abban a vlemnyben, hogy a vr ptst 1440-ben kezdtk s 1480 tjn fejeztk be. Uralkod bennk az a vlemny is, hogy ezt megelzen itt aligha volt telepls, az csak a vr felplse utn keletkezhetett. Az 1960-as vek kutatsai lnyegesen mdostjk ezeket a vlemnyeket. Nagyobb arny sats s falkutats kezddtt a vr ptstrtnetnek feldertsre, s ez jelents eredmnyeket hozott. Egsz palotaegyttes trult el a megbontott falak mgl, amely stlusjegyei alapjn jval korbbi a vrnl, mr a XIV. szzadban ltezett. Legnagyobb jelentsg kzlk a lakhelyisgeket magba foglal, kzpkori memlkeink kzt ritkasgnak szmt palota, amely a mai dli szrny fldszintjt foglalja el. Szlessge 9 mter, hosszbl eddig 30 mter ismeretes, mert az a rsze, amely a Szabadsg tr irnyba kvl nylik a vrfalon, egyelre nem kerlt feltrsra.
A palotaszrny szaki vgzdstl nhny lpsnyire, a mai Tncsics utcai oldalon kerlt el a kpolnaszrny, benne a kpolnahaj, a sekrestye, a szently s mg kt helyisg, a sekrestye s a szently keleti fala mr a jelenlegi vrfalon kvl.
A harmadik feltrt plet emeletes volt, s a vr nyugati, teht a Mez Imre utcai szrny fldszintjn s els emeletn helyezkedik el. Emeleti terme alapjn tlve ez lehetett a palota lovagtermi szrnya.
A vrudvar szaki rszn bontakozott ki a negyedik plet, amely kt helyisgbl ll. Ehhez kapcsoldva az szaki sarkon, a vr mai falain kvl elkerltek egy XIV. szzadi rtorony 7x7 mteres alapfalai. A torony kb. 30 mter magas lehetett, alkalmas volt az utak figyelsre s a palota bejratt is vdte.
A kutats teht olyan XIV. szzadi - a vrnl jval korbban plt s attl eltr szerkezet s kialakts - palotaegyttest trt fel, amely gtikus vilgi ptszetnk egyik legjelentsebb kpviselje, freski pedig kzpkori vilgi falikpeink ritka rtkei kz szmtanak. Vagyis a Kont csald - a bizonyra szk s knyelmetlen - Btork vra mellett, de annak tovbbi fenntartsval egy rangjt s hatalmt kifejez fnyz palott is pttetett, amely a teleplsnek is nvadjv vlt. Ennek a palotnak az pleteit felhasznlva kezddtt az 1440-es vek elejn jlaki Mikls szablyos ngyszgalak, belstornyos vrnak az ptse, amelyet ksbb tbbszr megerstettek s tptettek, mg mai formja kialakult. 6
A telepls rgebbi volta mellett szl az is, hogy mr 1464 eltt is oppidium, kivltsgos fldesri vros, 1476-ban vsrjoga is volt, a megye harmadik adfizetje, s minek alapjn neveztk jlaki Miklst az 1430-40-es vekben, ddapjt, Kont Miklst pedig mr a XIV. szzadban Palotai-nak, ha nem ltezett ilyen nev telepls? Rgebbi voltt bizonytja az is, hogy 1440 tjn mr llt a mai temet helyn a csak vrosokban megteleped szegny vagy szigor (salvatorinus) ferencrendiek kolostora, amelyhez a vros els irodalmi emlkei is fzdnek. 1456-ban itt tartottk orszgos kzgylsket, Varsni Istvn, a rend magyarorszgi helytartja innen kldtt levelet Rmba Kapisztrn Jnosnak, itt lt a Teleki-kdex egyik rja: Sepsiszentgyrgyi Ferenc, itt lte utols veit s itt halt meg nv szerint ismert els kltink egyike: Vsrhelyi Andrs, s ennek a kolostornak a lakja volt egy ideig Tomori Pl is. Bizonyosnak tekinthet, hogy a magyar renesznsz jelents helyv vlt telepls nem egyik vrl a msikra vlt azz, hanem mr jval a vr ptse eltt is ltezett.
VGVRI IDK - TRKELLENES HARCOK
A mohcsi csataveszts utn vge szakadt a Dunntl jelents helyv vlt vros fejldsnek. A vlsgos idk mr jlaki Lrinc 1524-ben bekvetkezett hallval megkezddtek. Mivel gyermektelenl halt meg, egy rgebbi szerzdse rtelmben vagyona Szapolyai Jnosra szllt volna. zvegye, Bakcs Magdolna azonban 1526-ban frjhez ment Mr Lszlhoz, aki elg ersnek rezte magt ahhoz, hogy a kzben kirlly vlasztott Szapolyaival s a hatvani orszggylsnek a birtok tadsra vonatkoz dntsvel is szembeszegljn. Valsgos kiskirlyknt, vagy inkbb rabllovagknt rendezkedett be Palotn. Szemben llt Szapolyaival, de nem csatlakozott az ellenkirlyhoz, Ferdinndhoz sem.
Szapolyai Jnos az rksg megszerzse s Mr garzdlkodsainak megszntetse rdekben tettekre sznta el magt. 1533-ban Laszki Jeromos vezetsvel kirlyi sereget indtott Palota ellen, amelyhez a Szapolyaival szvetsges trk is adott erst csapatokat Haszn vezetsvel. Mr s Palota erejt ismerve 50 felvidki bnyszt is hoztak magukkal a vrfalak alaknzsra s felrobbantsra. Mr kemnyen ellenllt az ostromnak, de amikor vrnagya, Nagy Gergely elesett, gyermekeit s kincsei nagy rszt befalaztatva azzal az rggyel, hogy segtsget hoz, ktlen leereszkedett a vrfalon s megszktt. A vr elfoglalsa csak akkor sikerlt, amikor a bnyszok alaknztk s felrobbantottk a falak egy rszt.
A kirlyi birtokk vlt Palott Szapolyai Jnos 1537-ben a Podmaniczky testvreknek, Jnosnak s Rafaelnek adomnyozta, akik hamarosan Mr nyomdokaiba lptek, rablsaikkal, fosztogatsaikkal rettegsben tartottk az egsz krnyket.
A trkk terjeszkedse utn Palota vgvrr, a vgvri harcok egy-egy szakaszban Dunntl egyik ferssgv vlt. 1543-ban, amikor Fehrvr elesett, Palota alatt is megjelentek Szulejmn csapatai. Vgigfosztogattk a krnyket, s a vr ellen is tmadst intztek, de elfoglalni nem tudtk. 1549-ben Veliszn bg ostromolta, de is kudarccal tvozott. 1552-ben Veszprm is elesett, az egsz krnyken a trk az r, Palota azonban szinte magnyos szigetknt tovbbra is tartotta magt, llta a meg-megjul ostromokat.
Klnsen legends harcok sznterv vlt leghresebb kapitnya, Thury Gyrgy idejben, 1559-1566 kztt. Trtnelmi mvek s szpirodalmi alkotsok egyarnt hirdetik ennek a kornak a dicssgt.7 Hatrozta el Arszln budai pasa Palota elfoglalst s elpuszttst. 8000 emberrel s ers tzrsggel vonult Palota ellen. 1566. jnius 5-n kezdte meg az ostromot, a maroknyi vdsereg azonban hsiesen ellenllt. Romhalmaz a vr, a felment kirlyi sereg ksik,
Thury is gy rzi, hogy az elcsigzott, sebeslt katonkkal legfeljebb mg egy rohamnak tud ellenllni, s Arszln fel is kszlt mr a dnt tmadsra. A Bakony szaki szln portyz elrsei azonban a Gyrbl frt kldtt szekereket felment seregnek vltk s jelentettk Arszlnnak, aki megijedt s az j leple alatt elvonult Palotrl. Az ostrom utn Thury lemondott a kapitnysgrl. Ksbb Kanizsa, kapitnya lett, s ott halt hsi hallt.
Az 1566. vi nagy ostrom utn az ersen megronglt, hevenyszve helyrelltott vr mg vtizedekig betlttte fontos feladatt: akadlyozta a trkk portyzst, Nyugat fel val terjeszkedst. Klnsen sokat szerepel a hadilevelezsben Plffy Tams kapitnysga idejben, aki 1573-1581-ig, Palotn bekvetkezett hallig llt a vr ln. 1581. augusztus 20-n, alig 48 ves korban Palota kapitnyaknt halt meg kornak egyik legnagyobb vitze s legjobb lovasa. 1593-ban azonban a nyolcadik ostrom szomor fordulatot hozott a vr letben. A trkk nagy ltszm erstst, egyes becslsek szerint 100 000 katont hoztak az orszgba. Ezek egy rszvel Szinn pasa elfoglalta Veszprmet, majd kt nappal ksbb Palota ellen vonult. 5000 emberrel s ers tzrsggel rkezett a vr al. Felszltotta Ormndy Ptert, aki mr Plffy idejben is Palotn szolglt, 1583 ta pedig a vr kapitnya volt, hogy adja t a vrat. Elutast vlasza utn megkezddtt a rendkvl heves, ngy napig tart ostrom. A negyedik napon azonban az gytz lednttte az szaki bstykat, a vrrsget erst nmet katonk pedig fellzadtak, megtagadtk a tovbbi harcot, gy Ormndy knytelen volt trgyalsokat kezdeni. Egyik hadnagyt kldte kvetsgbe Szinn pashoz, aki esk alatt meggrte, hogy amennyiben tadjk a vrat, szabadon elvonulhatnak. Eskjt azonban nem tartotta meg, lnokul megrohantk a kivonulkat. A nket s a gyermekeket lekaszaboltk, a katonk pedig dz kzdelemben estek el, Ormndynak csak nhnyad magval sikerlt meneklnie.
1598-ban a volt palotai kapitny testvre, Plffy Mikls ismt visszafoglalta, de 1605-ben mr jbl a trk. 1614-ben megint a csszri csapatok kezre kerlt, s a Zichy csald se, Zichy Pter lett a kapitnya, akit erszakos harcsolsai miatt jobban gyllt a krnyk npe, mint a trkt, s 1620-ban, amikor a vallsi s npi szabadsgot hirdet Bethlen Gbor csapatai megrkeztek Palotra, Zichyt elkergette a np. 1624-ben azonban, amikor a nikolsburgi bkben Bethlen visszaadta a vrat a csszriaknak, megint Zichy lett a kapitny, aki zsarnoki nknnyel uralkodott a krnyken. 1628-1660-ig egyfolytban a trk az r Palotn, akkor ismt kirlyi kzre kerlt, de 1669-ben mr megint a trk, s az is marad a vgleges felszabadulsig. Erre 1687. november 21-n kerlt sor. Esterhzy Jnos 3000 fnyi lovas s gyalogos csapatval kezdte meg az ostromot, a trk azonban fegyversznetet krt s szabad elvonulsnak fejben tadta a vrat. Mindssze 68 fegyveres frfi volt Palotn s ezek csaldtagjai, 97 asszony s 39 gyermek, akiket Budra ksrtek, majd onnan hajval trk terletre szlltottak. A vgvri idk harcai sok dicssget hoztak, szp legendkat szltek, hrnevet szereztek Palotnak, de nagy ldozatokat is kveteltek. Elpusztultak, elnptelenedtek a vr krnykn lv falvak, magrl Palotrl is nyugalmasabb vidkre meneklt a polgri lakossg. A rgebbi sok szabadkltzkds kzmvesbl 1573-ban mr csak egy kovcsot s lakatost talltak az sszerk. Elpusztult Pt s Szhel, Inota is lakatlan pusztv vlt. A hatr nagy rsze parlagon hevert. A trk kizse utn teht romokon s elvadult fldeken kellett jrakezdeni az letet.
Tveszmk Palota rgi nevrl
Nhny trkkori - fknt nmet s trk - iratban Palota nevt ms-ms formban rtk, pl. Palotta, Palloda, Palltha, Palata stb. Ebbl egyesek arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy tbbszr is vltozott a telepls neve. Az eltorzult vltozatok azonban csupn azt jelentik, hogy a magyarul nem beszlk minek rtettk a Palota szt s miknt prbltk azt - nha fogyatkos rstudssal - rgzteni. Vagyis Palota neve mindig Palota volt.
A ma is kzkzen forg helytrtneti knyv 8 nyomn terjedt el, hogy a trk idkben Vg-Palota volt a telepls neve. Maga a szerz sem tud arrl, hogy valban hasznltk ezt a nevet. Nem is tudhat, mert egyetlen trk kori iratban sem fordul el, ami azt igazolja, hogy soha nem is hasznltk. A legjabb nvadsi csodabogr, az palota-jpalota vltozat egy 1984-ben megjelent knyvben ltott napvilgot. A szerz mg 1984-ben sem tudja, hogy nem az ltala annak tartott plet volt Vrpalotn az els palota, azt soha nem is neveztk Palotnak, eleve nem nevezhettk teht - a vros kzepn ll palottl val megklnbztetsl - palotnak sem. Vajon nem lehetsges, hogy a szerz egy tvoli, msik Palota nvvltozatt helyezte t Vrpalotra? Az ettl mintegy 300 km-re lv Bihar megyei Palota esetben ugyanis hossz idn t hivatalosan is hasznlatos volt az palota-jpalota nv, mg a mlt szzad vgn is, br az elsorvadt palott akkor mr csak pusztaknt emltik jpalota hatrban.
Mikor kezddtt a bnyszat?
A helytrtneti irodalomban s ennek nyomn a kztudatban 1876 terjedt el a bnyszat kezdetnek veknt, st a bnya megnyitsnak 100. vforduljn rendezett nnepsgeket is 1976-ban tartottk. Ennek az vszmnak azonban a legcseklyebb trtnelmi hitele sincs. Vagy sajthiba, vagy elrs, vagy emlkezetnek zavara kvetkeztben Singer brahm 1921-ben megjelent fzetben szerepel elszr az 1876-os vszm.
Kizrjk ezt a korabeli hiteles iratok is: a/ Az Orszgos Bnyakapitnysg 1886. szeptember 17-n engedlyezte a palotai bnya megnyitst; b/ Sztray megbzsbl a kor neves geolgusa, Hantken Miksa 1887-ben vizsglta a megnyl bnyt s adott arrl szakszer vlemnyt; c/ A szn felfedezsrl, a bnya megnyitsrl s kezdeti munkjrl egy korabelinek tekinthet knyvben talljuk az els lerst. 1887 ta ltezik 15 bnyamrtkkel s 5 hatrkzzel 729 434 m2 kiterjedsben. 9
A hitelesnek tekinthet forrsok teht egyrtelmen azt igazoljk, hogy a sznmezt az 1886. vi frsok alkalmval fedeztk fel, ennek alapjn krte s kapta meg Sztray 1886. szeptember 17-n a bnyanyitsi engedlyt, s 1887-ben kezddtt meg az els aknban a termels.
A szn felfedezse s a bnyszat megkezdse a lakossg helyzetn nem sokat vltoztatott, mert kevs embernek adott munkalehetsget. Az els vekben a kitermelt szn mindssze 50 vagon volt, ami a szzadfordulig lassanknt 110 vagonra emelkedett. Ennek ktharmadt tgla- s mszgetsre, a tbbit hzi tzelsre s cspls idejn a gzgpek ftsre hasznltk. Mg a szzadforduln is csak 144-en dolgoztak a bnyban. A. munkaid reggel 6-tl este 6-ig tartott. A munksok rszint szakmnyban, rszint napszmbrben dolgoztak. A vjrok nmileg kivltsgos helyzetben voltak, mert fizetskn kvl ingyen lakst, vetemnyes kertet s tzelt is kaptak. Emltsre rdemes, hogy 1893-ban megalakult a bnyszok Betegseglyz Egyeslete, amelynek fenntartshoz a bnyszok keresetk 3 %-val jrultak hozz, az uradalmi bnyapnztr pedig a munksok ltal befizetett sszeg egynegyedvel. 10
Az 1900-as vek elejtl mr szmottev fejlds tapasztalhat. 1903-ban nagyobb beruhzsok kezddtek, kialakult a vastlloms melletti ipartelep, s ez nmi fejldst hozott. Megplt az erm, a sznosztlyoz, az iparvast, a tglagyr s a mszget, s ezek sznignynek kielgtse nvekv termelst kvnt. Az 1910. vi npszmllskor mr 443 dolgozja volt a bnynak.
Az 1930-as vek elejn azonban a palotai sznnek ksznheten nagyarny vltozs kezddtt. 1928-ban megkezdte mkdst a Fzfi Gyrtelep, amely jelents fogyasztja lett a palotai sznnek. Majd az itteni sznre alapozva Palota hatrban felptettk s 1932-ben zembe helyeztk a Pti Nitrognmveket. 11 1941-re 2800-ra emelkedett az iparban foglalkoztatottak szma.
Pten a nitrognmvek mellett korszer laktelep s munksotthon plt, Vrpalotn az orszgban elsknt indult meg a vjrok rendszeres kpzse, a bnyszok rszre kedvezmnyes csaldi hz ptsi akcit szerveztek, megplt a J Szerencst Olvaskr s a strandfrd, polgri iskola lteslt stb.
Hinyos lenne a szzadfordulrl s a szzad els vtizedeirl szl kp, ha nem esne sz a magyar szellemi let nhny Vrpalothoz ktd kivlsgrl. Itt szletett s gyerekeskedett a mlt szzad utols vtizedeinek egyik legkivlbb operanekese: Ney Dvid (Vrpalota, 1842 - 1905, Budapest), akinek emlkt a vros s vroskrnyk nekkarainak rszvtelvel vrl-vre megrendezett Ney Dvid hangversenyek rzik. Vrpalotn szletett Bn Aladr (Vrpalota, 1871 - 1960, Gyr) klt, mfordt, irodalomtrtnsz, nprajztuds; itt tlttte ifj veit, itt kezdett verselni s ksbb is sokig ez jelentette szmra az otthont. A finnugor nprajz, npkltszet s irodalom kutatsa s ismertetse llt lete kzppontjban. F mve az szt nemzeti eposz, a Kalevipoeg magyarra fordtsa. Irodalmi hagyatkt a vrpalotai Krdy Gyula Vrosi Knyvtr rzi. Szletsnek
Krdy Gyult (Nyregyhza, 1878 - 1933, Budapest) przairodalmunk egyik legkiemelkedbb egynisgt is csaldi ktelk fzte Vrpalothoz. Palotai volt a nagyanyja, itt szletett az desapja, s is gyakran idztt Vrpalotn gyermekknt s felnttknt is, st egyik rsa arra enged kvetkeztetni, hogy egy ideig elemi iskolba is itt jrt. Dombormve s emlktblja van a vrosban, s az nevt viseli a vrosi knyvtr is.
J VROS SZLETIK
A harcok elcsendesedsvel az vhelyekrl, a pinckbl s a bnybl elbv lakossgot szrny ltvny fogadta. Vrpalota Veszprm megye, st az egsz orszg legtbbet szenvedett, legjobban elpusztult helysgei kz tartozott. Az pleteknek 71 %-a romokban hevert, kigett vagy sszedlt. Omladk, fstlg rom, llati s emberi hullk hevertek mindentt. A lakossg hbors vesztesge is jelents volt. A halottak pontos szma sem a kzsgi, sem az egyhzi halotti anyaknyvekbl nem llapthat meg, mert vezetsk hosszabb-rvidebb ideig sznetelt. A legmegbzhatbb adat a veszprmi jrs fszolgabrjnak a fispnhoz kldtt jelentsben tallhat, mely szerint Vrpalotn a bombzsok s harcok kvetkeztben 511-en meghaltak, 186-an pedig megsebesltek. 12
Ktsgbeejten remnytelennek tnt a helyzet, a lakossg, akik kzl soknak se laksa, se lelme, se ruhja nem maradt, csggedt kiltstalansgban lt. Az j vezets legsrgsebb feladata a romok eltakartsa, az hez lakossg elltsa s a termels megindtsa volt. A romos iskolkat rvid id alatt annyira helyrehoztk, hogy prilisban mr megkezddhetett a tants. A szovjet parancsnoksg az els naptl kezdve szorgalmazta, hogy az ipari zemekben mielbb kezddjk meg a munka. A bnyban kt heti sznet utn, az ramszolgltats megindulsakor azonnal megkezddtt a termels. A Pti Nitrognmveknl sokkal tbb volt a gond s a problma. El kellett takartani a romokat, meg kellett keresni az elhurcolt gpeket, jj kellett pteni a lebombzott pleteket. Ennek ellenre a primer desztillcis zem prilis vgn mr jra termelt, a gyr teljes helyrelltshoz azonban tbb mint hrom vre volt szksg. 13
Mire a fordulat ve, 1948 elrkezett, sok hz jjplt, de korntsem annyi, hogy a hbor nyomait eltntette s a szaporod lakossg ignyeit kielgthette volna. Srget feladatt vlt az j lakhzak ptse, ami elszr a mai Rkczi-telepen indult, ahol 1949-ig elkszlt 122 kertes bnysz hz, egy iskola s egy napkziotthon.
A hromves terv idszakban teht jrszt eltntek a pusztts nyomai, a hbors sebek behegedtek, megvolt az alap az j, nagy feladatok elvgzsre. Ezeket az els tves terv hatrozta meg, amely elrta, hogy az alacsony kalriatartalm palotai szenet j erm ptsvel villanyram termelsre kell felhasznlni, az ram hasznostsra pedig alumniumkoht kell ltesteni.
Az j zemek helyt Inota hatrban jelltk ki. A kves kukoricafldn 1950 mrciusban 14 ember - csok s kmvesek - kezdte meg a felvonulsi pletek, a barakkok ptst. Ahogy szaporodtak a barakkok, egyre tbb munkaer is rkezett; jttek a szentesi s a csongrdi kubikosok, az orszg minden rszrl a szak- s segdmunksok, kztk sok egyenetlensget szt, rendetlen ember is. A 8-as t kt oldaln hzd barakkok jelents rszbe pedig - ne hallgassuk el, mert ez is trtnelmi adalk - hoztk a rabokat, akiknek tbbsge mondvacsinlt rggyel eltlt parasztember volt. Ksbb nemcsak itt, hanem a Vrosgazdlkodsi Vllalat mai helyn is rabbarakkok sorakoztak, s a nhny ve lebontott Cseri-laktelep is a bnyban dolgoz rabok brtneknt plt. Az erm ptsnek elrehaladtval csehszlovk szakmunksok is rkeztek, k vgeztk a Csehszlovkibl szlltott gpi berendezsek szerelst. A munka iramt jelzi, hogy alig msfl vvel az els munksok megrkezse utn, 1951. november 7-n mr megtrtnhetett az erm felavatsa, 1952. augusztus 18-n pedig az Inotai Alumniumkohban is megtarthattk az els csapolst.
Tbbszr vltoztak a vrostervez fmrnkk s a tervek is, s ha voltak is kisebb-nagyobb hibk s zkkenk, a vros folyamatosan plt. A sokasod lakhzak termszetes velejrjaknt fejldtt a villany-, a vzvezetk-, a tvfts- s a csatornahlzat, kell sznvonalra emelkedett a kereskedelmi, a mveldsi, az egszsggyi, a szocilis stb. ellts. A rgi szegnyes falu helyn a sz valdi rtelmben j vros szletett, amely rgi mltjhoz hasonlan ismt az egsz krnyk kzpontjv vlt. Lakinak szma vek ta 28000 krl mozog, s tbb ezer bejr dolgozt is idekt a munkja. Az elmlt vekben a vros vezetse - vtizedek mulasztst ptolva - sokat tett azrt, hogy az egszsges loklpatriotizmust, a vroshoz ktdst, a vrosi szemllet s szellem fejldst erstse. A zsinagga plete az orszg egyik legszebb galrijv vlt, amely hangversenyeknek s sznhzi kamaraeladsoknak is mlt otthona, a palotai mlt emlkeinek rzsre tjhz lteslt, j knyvtr plt, amelynek vezet szerepe van a vros szellemi arculatnak formlsban; megvalsult a palotai sportkedvelk rgi lma, a sportcsarnok, amely hangversenyek rendezsre is alkalmas, munkjhoz mlt elhelyezst kapott a zeneiskola, j autbuszlloms lteslt, j szobrok kerltek a vros tereire, s lebonts helyett helyrelltsra kerl nhny rgi parasztbarokk plet.
Ahol hajdan kardforgatssal, vrhullatssal, lland harcban kszkdtek a bizonytalan holnaprt, ott most az emberek munkja, alkotereje formlja s alaktja a jvend szmra is a mind otthonosabbnak rezhet vroskpet s a vros sajtos szellemt.
Palota vrnak ltkpe (1685)
|